Έχασε την ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό η Νίκη στην Κέρκυρα

Ηττήθηκε από τον Φαίακα με 78-77 στο τέλος

Μία μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό έχασε η Νίκη Βόλου, που ηττήθηκε με 78-77 απ’ τον Φαίακα στην Κέρκυρα για την 3η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, αλλά τουλάχιστον πιστοποίησε την αγωνιστική της δυναμική. Μετά το καλό ξεκίνημα της Νίκης, που βρέθηκε να προηγείται με 19-22, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φαίακας ήταν καλύτερος και πήγε στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ του 42-35. Το προβάδισμα είχαν οι Κερκυραίοι και στο 30’ με 66-62, ενώ βρέθηκαν να προηγούνται και με 13, αλλά η Νίκη επέστρεψε. Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα προηγήθηκε και με 74-77, αλλά οι Κερκυραίοι, αφού μείωσαν σε 76-77, στα 20’’ κέρδισαν βολές στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο στην άμυνα σε λάθος πάσα του Φρουσκλιά στην επίθεση. Με 2/2 έκαναν το 78-77 και στη συνέχεια η Νίκη δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού στο τέλος συν τοις άλλοις δεν μπορούσε να εκτελέσει βολές, καθώς οι Κερκυραίοι είχαν μόλις δύο φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Πρώτο “βιολί” της κερκυραϊκής ομάδας ο Στάθης Περούλης, που έκανε τη μεγάλη ζημιά στη Νίκη με 26 πόντους, ενώ, διψήφιος ήταν και ο Σιώπης με 15.
Όσον αφορά τους Βοιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρούσκλιας με 20, ενώ 15 είχε ο Κουτίνας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-35, 66-62, 78–77

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Κοντογιάννης): Γρίψιος 8, Νεδέλκος 2, Σιώπης 15 (3), Σπιτιέρης 2, Πεταλωτής 8, Χατζόπουλος 9, Νίκας 6, Περούλης 26 (2), Ταουσάνης 2

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Φρουσκλιάς 20 (1), Γεωργίου 11 (3), Καραγεώργος 3 (1), Τσώλης 5 (1), Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 15 (2), Τσαβές, Τασιούδης 9, Τάσσος 12, Πανιόπουλος, Χροναίος