Έκανε το 0-1 η Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, 87-91 τον Παναθηναϊκό

Προσπάθεια του Λεσόρ στο σημερινό παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε τους 20.000 οπαδούς του στο ΟΑΚΑ, αφού στο πρώτο ματς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, που οδηγούν στο φάιναλ φορ της Γερμανίας, έχασε με 87-91 από τη Μακάμπι. Ετσι οι Ισραηλινοί έκαναν το 0-1 στη σειρά, η οποία κρίνεται στις τρεις νίκες.

O Παναθηναϊκός, που επέτρεψε στην αντίπαλό της να κάνει … πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ, ήταν πίσω με 25-26 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με εξαιρετικό δεύτερο, που είχε επιμέρους σκορ 25-16, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 50-42.

Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος (20-21), με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά το τέταρτο δεκάλεπτο στο +7.

Στο 32’ η Μακάμπι πάντως με αντεπίθεση ισοφάρισε σε 73-73 και μετά το καλάθι του Λεσόρ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Κόλσον εξίμισι λεπτά πριν τη λήξη, για ν’ ακολουθήσει νέο εύστοχο τρίποντο του Μπράουν, που ανάγκασε τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ (75-79).

Ο Παναθηναϊκός είδε τη Μακάμπι να ξεφεύγει και με πέντε πόντους (82-87) στο 1.32’ με κάρφωμα του Νίμπο. Ωστόσο, απάντησε με τρίποντο ο Γκραντ, για να ισοφαρίσει ο Ναν στον αιφνιδιασμό 87-87 μετά από αποτελεσματική άμυνα.

Στα 36’’ ο Μπράουν σημείωσε το 87-91 και στα 14’’ έγινε λάθος πάσα του Σλούκα. Στα 3’’ ο Παναθηναϊκός έκανε το φάουλ, έχοντας αργήσει χαρακτηριστικά, και ο Νίμπο με 2/2 έκρινε το παιχνίδι με το 87-91, με την τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού να είναι άστοχη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 9 (3), Σλούκας 12 (1), Παπαπέτρου, Γκραντ 11 (1), Ναν 8, Λεσόρ 22, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 9 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Γουέμπ 6, Μπράουν 16 (3), Μπάλντγουϊν 15, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο, Ριβέρο 9, Κοέν 7 (1), Νίμπο 12, Μπλατ 3 (1), Κόλσον 18 (3).

απόδοση: magnesiasports