Επική ΑΕΚ στη Σαρδηνία, εύκολα ο Αρης στην Πολωνία

Στιγμιότυπο από το Σάσαρι-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπορεί να βρέθηκε στα… σχοινιά στις αρχές της τρίτης περιόδου, όντας πίσω στο σκορ με 19 πόντους (51-32 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου στο 21′), ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας και μπροστάρηδες τους ΜακΡέι και Τίλμαν, η «Ένωση» έφερε τούμπα το ματς, φτάνοντας σε μια απίστευτη ανατροπή με σκορ 83-79 επί της Ντιναμό Σάσαρι για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League!

Με τον Λάνγκστον Χολ… καθηλωμένο στον πάγκο από την αρχή του ματς λόγω προβλήματος, τον Κουζμίνσκας να βγαίνει «off» με τραυματισμό στα μέσα της τρίτης περιόδου και την ομάδα να κάνει συνολικά 26 λάθη (!), το σύνολο του Ζοάν Πλάθα μπόρεσε να ανταπεξέλθει σε όλες τις δυσκολίες και τα απρόοπτα και να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση!

Κομβικός στο φινάλε ήταν ο Τσέισον Ραντλ (18π.) ο οποίος με τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, οδήγησε την ΑΕΚ στην ανατροπή. Εξαιρετικοί απόψε ήταν και οι Τζόρνταν ΜακΡέι (22π., 8/8δ.) και Τζάστιν Τίλμαν (20π., 10/13δ. 7ρ.), με τους δύο τελευταίους να κρατούν την ελληνική ομάδα όρθια, όταν το ματς είχε… στραβώσει για τα καλά.

Η τελευταία περίοδος επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά της τάξεως των 4 πόντων μέχρι και το 38′ (77-73), αλλά η «Ένωση» κατέθεσε ψυχή και χαρακτήρα στο παρκέ και χάρη στο δίποντο του Τίλμαν στο 1:34′ πριν το φινάλε, αλλά και τα δύο τεράστια τρίποντα του, Τσέισον Ραντλ στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ, έφερε τούμπα το ματς (79-81) στα 38 δευτερόλεπτα, «καθαρίζοντας» το ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος από την γραμμή των βολών για το τελικό 83-79!

Δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Ντιόπ 19, Τρέιερ 2, Ταϊρί 14 (2), Γουίτεϊκερ 8 (2), Καπαλέτι 4, Τζεντίλε 2, Γκομπόλντ 10, Κρούσλιν 3 (1), ΜακΚίνι 6, Πισάνο, Ρασπίνο

ΑΕΚ (Πλάθα): ΜάκΛεμορ 5 (1), ΜακΡέι 22, Νετζήπογλου, Ραντλ 18 (5), Τίλμαν 20, Χατζηδάκης 1, Φλιώνης 6 (1), Χολ, Καράμπελας, Κώττας, Κουζέλογλου, Κουζμίνσκας 10.

Ανετος στην Πολωνία ο Αρης

Επενδύοντας στο ομαδικό πνεύμα και την αμυντική αποτελεσματικότητά του, ο Αρης πέρασε νικηφόρα απόψε από την Πολωνία, για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Eurocup, απέναντι στη Σλασκ, με σκορ 80-63 . Γεγονός που του έδωσε τη δεύτερη συνεχή ροζ φύλλο στη διοργάνωση, μετά την εντός έδρας νίκη του, την περασμένη Τετάρτη (18/10) κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ.

Οι Θεσσαλονικείς τελείωσαν το ματς με 15 ασίστ, 13 κλεψίματα και είχαν κορυφαίο στο παρκέ τον Ρομπέρτο Γκάλινατ (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο). Το έργο του στήριξαν οι Μάρκους Καρ (18 πόντοι), Ρόνι Χάρελ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Βίντι): Βισνιέφσκι 6, Γκράβετ 11 (1), Ζέμπσκι 6, Γκολεμπόφσκι, Παραχούσκι 11,  Κολέντα 3, Μίλετιτς 10,  Κουλβιέτις 6 (1) (1), Άνταμτζακ 4, Μπράιαντ 2, Πίσλα, Νιζιόλ 4 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 1, Καρ 18 (1), Κατσίβελης 2, Φίλιος, Μποχωρίδης 3 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 8, Χάρελ 10 (2), Μπάνκστον 7, Γκάλινατ  23 (2).