Ηττα με μεγάλη αλλά πλασματική διαφορά για την Ανόρθωση (pics)

Η Ανόρθωση (Volos Wbc), κάνοντας κακό ξεκίνημα και κακό φίνις στο ματς με τον Παναθλητικό εκτός έδρας για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 γυναικών, έχασε με το βαρύ 76-45.

Ωστόσο, η πολύ μεγάλη διαφορά θεωρείται πλασματική, αφού στην τελευταία περίοδο το +13 μετατράπηκε σε +31 με τη βολιώτικη ομάδα να έχει αρκετά παράπονα για τη διαιτησία.

Ασφαλώς δεν αμφισβητείται η δίκαιη ήττα, αλλά στην Ανόρθωση θεωρούν ότι το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων.

Ο Παναθλητικός μπήκε πιο δυνατά και έκανε νταμπλ σκορ στην 1η περίοδο (28-14), αλλά στη 2η οι φιλοξενούμενες έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και την κέρδισαν με έναν πόντο, μειώνοντας στο 20’ στους 13, αλλά και στους εννιά λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε τελικά ισόπαλο.

Επομένως, οι Βολιώτισσες ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με μείον 13, αλλά η συνέχεια είναι γνωστή.

Δεκάλεπτα: 28-14, 36-23, 50-37, 76-45

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Τσινέκε 10( 1), Κοφινά 3 (1), Τοπάλογλου, Παντώτη, Ντάλα 16 (3), Τσινασλανίδου, Καμπερίδου 2, Συρπα, Όμο, Ζόζεφ 25, Χωλοπουλου 20 (4)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 10 (2), Σουλτάνη 14 (1), Ταντουρόφσκα 14 (3), Ζήτη, Τσιμπίδη, Μαγκλάρα 7, Μίχαλου, Μιχαηλίδου, Παπαζαφειροπούλου.

12.ΣΚ Ιωάννινα 9

*Παναθλητικός, Πανσερραϊκός, Αρης και Πιερικός Αρχέλαος δεν έκαναν το ρεπό τους και έχουν έναν αγώνα περισσότερο

**Η Ολύμπια Λάρισας αποχώρησε από το πρωτάθλημα από την 11η αγωνιστική. Από τις ομάδες που έπαιξε και κέρδισε αφαιρέθηκε ένας βαθμός και από τις ομάδες που έχασε, αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί, αφού όλοι οι αγώνες της λαρισινής ομάδας είναι ως μη γενόμενοι.