Κατοστάρα για ΑΕΚ, τρίτη σερί νίκη για ΠΑΟΚ

Φάση από το ΑΕΚ-Απόλλων Πατρών

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα σκληρό παιχνίδι κέρδισε το Περιστέρι με 69-64 για την 3η αγωνιστική της Basket League, βγάζοντας πείσμα και υπομονή μέσα από την άμυνά του, παρά τα 2/26 τρίποντα.

Μετά την κακή του εκκίνηση στη σεζόν, ο ΠΑΟΚ (2-1) δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του, πετυχαίνοντας την 3η σερί  νίκη μετά απ’ αυτές σε Μαρούσι. Ο Φρίντρικσον αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στην πρώτη περίοδο και συνέχισε παρά τις ενοχλήσεις, ενώ η αστοχία από τα 6,75μ. ήταν εμφανής.

Ο Γκίλμορ με τρίποντο έγραψε και το 64-59 στο 36’ και ο Χάρισον στην επόμενη επίθεση με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61, με το Περιστέρι να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις δικές του επιθέσεις. Μετά από εκατέρωθεν βολές και το σκορ στο 68-64 στα 28’’ για το φινάλε, Ουίλιαμς και Χαντς αστόχησαν σε δύο τρίποντα και ο Γκίλμορ με 1/2 βολές (69-64) στα 6’’ καθάρισε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

Κατοστάρα για ΑΕΚ

Πρώτη νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα για την ΑΕΚ και μάλιστα εντυπωσιακή, όπως μαρτυρά το τελικό 100-70 στα Ανω Λιόσια επί του Απόλλωνα Πατρών.

O Μπεν ΜακΛέμορ πέτυχε τους 16 από τους 26 πόντους του στην 1η περίοδο (31-16), θέτοντας τις βάσεις για την επιβλητική πρώτη νίκη της Ένωσης στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο ΝΒΑer της ΑΕΚ είχε 5/5 τρίποντα, 4/6 δίποντα και 3/4 βολές, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70