Με το δεξί η Εθνική Κωφών Μπάσκετ Ανδρών, 73-69 επί της Βενεζουέλας

Με συμμετοχή του Βολιώτη Βαϊόπουλου

Με το δεξί ξεκίνησε τις προσπάθειές της η Εθνική Ανδρών Μπάσκετ Κωφών, για το Β’ Όμιλο των 24ων Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών, που τελικά επικράτησε της αντίστοιχης της Βενεζουέλας 73-69 με φοβερή ανατροπή, και με τη συμμετοχή του Βολιώτη Βαϊόπουλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ 26-21 και στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (42-32).

Στο δεύτερο  μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε χάρη και στην ευστοχία των Ελλήνων παικτών, και τελικά ροκάνισαν τη διαφορά. Οι παίκτες της Βενεζουέλας δεν παραδόθηκαν αμαχητί και με δύο τρίποντα κατάφεραν να φθάσουν στο 72-69, αλλά τελικά η ελληνική ομάδα κατάφερε και έφθασε στη νίκη με 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 16-11, 11-21, 16-20

Βενεζουέλα: Κάρλος Πατσέκο, Τζόνυ Χιμένες 22, Ντιέγκο Κόβας, Ρότζερ Κρέσπο 9, Μπράιαν Κατάρι 4, Χοσέ Ογιέντα 4, Λουίς Ρομέρο, Γιόρμαν Σάνζ 4, Φέλιξ Περντόμο 13, Άντριου Χιμένες 13.

Ελλάδα: Κωνσταντίνος Στρέκλας 7, Μιχάλης Γκλίνης 6, Κώστας Μέτσος 7, Ραφήλ Πεταλάς 25, Χρήστος Τασιούλης, Σιδέρης Γκρίλης 8, Μιχάλης Απτοσογλου 5, Παναγιώτης Ντικούδης 11, Δαμιανός Κωνσταντάρας, Γιώργος Τετόρος, Παναγιώτης Βαϊόπουλος 2.