Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού στο Παλάου Μπλαουγκράνα και …0-1

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, καθώς στον πρώτο αγώνα νίκησε στο Παλάου Μπλαουγκράνα την Μπαρτσελόνα με 75-77, σπάζοντας την έδρα της και κάνοντας το 0-1 στη σειρά.

Οι ερυθρόλευκοι, που ήταν μπροστά πολλές φορές στα πρώτα λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο 14’ με 30-29, αλλά από το 16ο λεπτό, που πήραν το προβάδισμα με τρίποντο (32-35), και ως το τέλος δεν το έχασαν.

Μάλιστα στην 4η περίοδο έφτασαν και στο +10 με κάρφωμα του Μακ Κίσικ στον αιφνιδιασμό, οι γηπεδούχοι μείωσαν αμέσως στους δύο, αλλά μέχρις εκεί. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοπορία και στα 36’’ ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έκανε το 72-77.

Ο Φαλ με το 5ο του φάουλ στα 29’’, σίγουρα αμφισβητούμενο, κάθισε στον πάγκο και έδωσε το δικαίωμα στον Ερνανγκόμεθ να εκτελέσει δύο βολές, αλλά αυτός αστόχησε στην πρώτη και ευστόχησε στη δεύτερη (73-77).

Στα 7’’ ο Λαρεντζάκης έκανε airball σε τρίποντο, αλλά το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα ήταν να μειώσει με κάρφωμα στην εκπνοή του Πάρκερ, διαμορφώνοντας το τελικό 75-77, που ήταν πιο εύκολο απ’ όσο δείχνει.

Οι ερυθρόλευκοι που είχαν MVP τον Κάνααν, θα πάνε τώρα για το 0-2 την Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4 , Βέσελι 3, Ρούμπιο 10 (2) , Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 9 (1) Αμπρίνες 11 (3), Πάρκερ 13 (1), Γιοκουμπάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος 15 (2), Ράιτ 4, Κάναν 14 (3), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 11, Μπραζντέικις 2, Πίτερς 1, Πετρούσεβ 12, Μιλουτίνοβ 3, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9.