Μονομαχία Τσιτσιπά – Τζόκοβιτς στη Σαγκάη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Όπεν της Σαγκάης, όπου θα αντιμετωπίσει το νούμερο 1 του ταμπλό και της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ύστερα από πολύ δυνατό αγώνα, που διήρκεσε συνολικά 2 ώρες και 13 λεπτά, ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε κι απέκλεισε τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς (Νο 34 στην παγκόσμια κατάταξη) στον 3ο γύρο του κινεζικού τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς κατάκτησε το πρώτο σετ με 7-5, έχασε το δεύτερο με 3-6 και πήρε το τρίτο με 7-6 (5), έχοντας από την αρχή το προβάδισμα στο τάι μπρέικ.

Ο Τζόκοβιτς, από την πλευρά του, επιβλήθηκε πιο εύκολα του Αμερικανού Τζον Άισνερ, με 7-5, 6-3. Στα προημιτελικά προκρίθηκε και ο Ρότζερ Φέντερερ, νικώντας τον πολύ φορμαρισμένο Βέλγο Νταβίντ Γκοφάν με 7-6 (7), 6-4.

Αντίπαλος του Ελβετού θρύλου στους «8» θα είναι ένας από τους Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ.