Νίκησε απουσίες και Νέο Κεραυνό η Αγριά, 62-42 στη Λάρισα

Παρά τις απουσίες που είχε ο ΓΣ Αγριάς, κατάφερε να σημειώσει μία σπουδαία νίκη για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς πέρασε από την έδρα του Νέου Κεραυνού Λάρισας, επικρατώντας 62-42 και πρόσθεσε έτσι το 4ο ροζ φύλλο αγώνα στη συλλογή του!

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά, η ομάδα της Αγριάς πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι ήταν νικήτρια σε κάθε δεκάλεπτο στα επιμέρους σκορ. Σημαντικό ήταν το ότι στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε μία διαφορά έξι πόντων, αλλά το κυριότερο ότι άντεξε στην πίεση του Κεραυνού από εκεί και πέρα για να κάνει τέλος μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο 26-6! Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 42-62, με την Αγριά να παίρνει δύο σημαντικούς πόντους. Ελαφρυντικό για τον Νέο Κεραυνό είναι το ότι δεν είχε στη σύνθεσή του τον νεαρό Μπόρση, που έχει κληθεί στο Rising Stars.

Τα δεκάλεπτα: 09-15, 18-26, 36-46, 42-62

Νέος Κεραυνός Λάρισας (Πάκας): Μάνης, Αντωνόπουλος 4, Πάσχος 16 (3), Σχοινάς, Πέρκας, Μάνος 14 (1), Τσιούμας, Τσαλαβάρας 2, Τσουκαλέλης, Μπούρμπος 3 (1), Βαρέτας, Νούσιος 3.

ΓΣ Αγριάς (Τύμπας): Μανώλης, Αρχοντής, Καραμανλής 2, Ντάκης 13 (1), Τουτουτζόγλου, Καλαϊτζής 12 (1), Σκαμάγκας 5 (1), Γκουντόπουλος 9 (1), Ξηρόπουλος 21.