Νίκησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό Β. ο Γ.Σ. Αλμυρού

Ο Γ.Σ. Αλμυρού νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Ολυμπιακό Βόλου και πήρε το 13ο ροζ φύλλο για τη 19η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της National League 2, καθώς μετά το διπλό με 20 πόντους διαφορά στο ΕΑΚ στον πρώτο γύρο επιβλήθηκε σήμερα Κυριακή (10/3) με 75-64 των ερυθρολεύκων, οι οποίοι σίγουρα έχασαν μεγάλο μέρος της επιθετικής τους δύναμης από τις απουσίες των Πρέλεβιτς και Δελεντζέ.

Οι φιλοξενούμενοι, που περιμένουν πώς και πώς το ματς της ερχόμενης Κυριακής με την ΑΕΛ στο γήπεδό τους ως το πιο κρίσιμο της χρονιάς, για τον στόχο τους να μπουν στα πλέι άουτ, προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-19.

Ωστόσο ο Αλμυρός, που θέλει να κυνηγήσει ως το τέλος τη δεύτερη θέση, αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 21-13 στη δεύτερη περίοδο πήγε προηγούμενος στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα με πέντε πόντους.

Το 15-10 του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεκινήσουν την τέταρτη περίοδο με διψήφια φορά της τάξης των 10 πόντων, αλλά τίποτα δεν είχε κριθεί.

Κι αυτό αποδείχθηκε στη συνέχεια, καθώς στο 34’ ο Ολυμπιακός Βόλου με τρίποντο του Σιδηρόπουλου μείωσε σε 59-54.

Κι ενώ ο Γ.Σ.Α. ένιωθε πλέον την απειλή του αντιπάλου του, το επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Λουκά Ζαρονικόλα έκανε επιμέρους σκορ 6-1 με τρίποντα των Αργύρη και Πολίτη και πήρε και πάλι απόσταση ασφαλείας, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους, ενώ οι τόνοι ανέβηκαν στις δύο τεχνικές ποινές στον Ολυμπιακό Βόλου για διαμαρτυρία στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 16-19, 37-32, 52-42, 75-64

Γ.Σ. Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8 (2), Πολίτης 16 (4), Παπούλιας 11, Αργύρης 8, Τάσσος 5, Λάππας 15 (1), Μυλωνάς 3 (1), Πελεκούδας 6, Βαλαμούτης, Μαμούρας 3 (1).

Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 11 (2), Νυδριώτης 9, Τζαλαβάρας 6, Σιδηρόπουλος 12 (1), Λογοδότης Π. 17 (2), Σπανόπουλος 2, Στεφόπουλος 7 (1), Πλεσιώτης, Παρασχάκης.