Παρουσία σε επτά πόλεις για τον ΣΔΥ Βόλου

Συνεχίζονται οι συμμετοχές σε αγώνες δρόμου

Aκάθεκτοι συνέχισαν την αγωνιστική παρουσία σε όλη την Ελλάδα οι αθλητές – μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, δίνοντας το παρών σε επτά διαφορετικές πόλεις.

Η αρχή έγινε το Σάββατο 4 Ιουνίου στις Κυκλάδες και το Tinos Running Experience. Η Αλεξία Τζήμου έδωσε για 4η σερί διοργάνωση το παρόν στον Ημιμαραθώνιο, που έγινε με πολύ δυνατό αέρα. Τερμάτισε σε 2:06:55, χρόνος που είναι ο καλύτερός της στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Κατέλαβε την 14η θέση στις γυναίκες, και την 6η στην κατηγορία. Στο βάθρο της γενικής κατάταξης ανδρών του αγώνα των 10 χιλιομέτρων ανέβηκε ο Νίκος Σκούταρης που πήρε την 3η θέση με 40:53.

Λίγες ώρες αργότερα, το βράδυ του Σαββάτου, έγινε το Κομοτηνή Night Run 5km, με την οικογενειακή συμμετοχή των Νικολόπουλου Αντώνη, Νικολοπούλου Αικατερίνης και Ευφροσύνης που έτρεξαν χαλαρά τη διαδρομή σε 41:40. Στον 1ο Ημιμαραθώνιο Ροδόπης. Η Φανή Χασιώτη αναδείχθηκε 8η στις γυναίκες με 2:18:15, ενώ ο Θανάσης Τσιάτσιος τερμάτισε σε 3:12:06.

Την 5η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών και τη 2η στην κατηγορία κατέλαβε η Βάνα Σπύρου στον Ληλάντιο Ημιμαραθώνιο Χαλκίδας με χρόνο 1 ώρα 50:38.

Με 1.325 συμμετοχές έγινε το πρωί της Κυριακής στον Πειραιά το Posidonia Running Event 2022 απόστασης 5 χιλιομέτρων, και με τον Αλέξανδρο Λουλούδη να τερματίζει 47ος με χρόνο 21:54.

Στο Βelles Historic Trail σε δύο αγώνες. Συμμετείχαν 4 δρομείς – μέλη του ΣΔΥ Βόλου να αγωνίζονται. Αναλυτικά:

2 Χρήστος Παρασκευάς 2:05:51

53 Κωνσταντίνος Χαρντ 3:14:35

78 Αλέξανδρος Τσιγάρας 3:48:46

93 Ντίνος Πεταλωτής 4:31:14

Δύο δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν στον 5th North Olympus Trail Vrontou. Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη των 6 χιλιομέτρων κατέλαβε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 36:57. 21ος τερμάτισε ο Στέργιος Κουσκουρίδας (48:03).