Πήρε το διπλό και τη ρεβάνς από την Πυλαία η Ανόρθωση

Προσπάθεια της Κουτσουνούρη στο σημερινό παιχνίδι
Η βολιώτικη ομάδα επικράτησε με 62-66 για την 17η αγωνιστική του 2ου βορείου ομίλου της Α2 μπάσκετ γυναικών

Πήρε τη ρεβάνς από την Α.Ε. Πυλαίας για την ήττα του πρώτου γύρου στο ΕΑΚ Βόλου και μαζί ένα σπουδαίο διπλό η Ανόρθωση με σκορ 62-66 για την 17η αγωνιστική του 2ου βορείου ομίλου της Α2 μπάσκετ γυναικών.

Η βολιώτικη ομάδα είχε το καλύτερό της διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, που με επιμέρους σκορ 10-22 προηγήθηκε με εννιά πόντους.

Οι γηπεδούχες μείωσαν στο τέλος της 3ης περιόδου στους δύο και το ματς ήταν ντέρμπι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. H Πυλαία πέρασε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με πέντε πόντους (60-55), αλλά οι Βολιώτισσες γύρισαν το ματς με καλές άμυνες και εύστοχα μεγάλα σουτ.

Η  Ταντουρόφσκα με τρίποντο μείωσε σε 60-58, η Καραμπατζάκη έγραψε με 1/2 βολές το 61-58, για να ακολουθήσει έμμεσο τετράποντο της μεγάλης πρωταγωνίστριας της αναμέτρησης, Άνα Ταντουρόφσκα, που πέτυχε νέο τρίποντο, πήρε και το φάουλ και ευστοχώντας και στη βολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της με 61-62. Πάλι η Καραμπατζάκη με 1/2 βολές ισοφάρισε, αλλά για το τέλος η Ανόρθωση κρατούσε ένα 0-4 με καλάθια από Σουλτάνη και Κουτσουνούρη, με τα οποία ήρθε η νίκη με 62-66.

Δεκάλεπτα: 16-13, 26-35, 46-48, 62-66

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 8, Λογδανίδου 13 (1), Ιγγλέζου 6 (1), Βαντσιούρη 14 (2), Κωστανάκη, Κουράτορα 4, Σπανίδου 4 (1), Καρβουνιάδου 6, Διαμαντοπούλου 7

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 9, Σουλτάνη 19 (2), Αρτεμισίου 11 (1), Ταντουρόφσκα 15 (4), Ζήτη, Τσιμπίδη 2, Μιχαηλίδου 7 (1), Αγαγιώτου 3, Ξενοφώντος.