Οι εξαιρετικές εμφανίσεις της ανανεωμένης αγωνιστικής ομάδας του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στους παμπεριφερειακούς αγώνες 4/11/2023 στην Καρδίτσα, ανέδειξαν τον Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β σε ΠΟΛΥΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΟ πανελλαδικά.
Συγκεκριμένα, στον νέο αυτόν αγωνιστικό θεσμό της Κ.Ο.Ε., διαγωνίζονται οι περιφέρειες της χώρας εκτός Αθηνών και Θεσσαλονίκης και δημιουργείται ενιαία κατάταξη των αθλητών/αθλητριών ανά κατηγορία και αγώνισμα, βάσει των χρόνων που έχουν επιτύχει στους αγώνες σε κολυμβητήριο 25 μ στη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Ο Πολυνίκης σύλλογος αναδεικνύεται βάσει των πρώτων θέσεων στην ενοποιημένη κατάταξη όλων των περιφερειών. Παράλληλα, βαθμολογούνται όλες οι θέσεις 1-12 σε επίπεδο περιφέρειας και έτσι προκύπτει η βαθμολογία των περιφερειών.
Οπως αναφέρει η ΚΟΕ: “Η Περιφέρεια της Κρήτης με 3.224,5 βαθμούς ήταν αυτή που κατέλαβε τη πρώτη θέση στη σχετική βαθμολογία του Παμπεριφερειακού πρωταθλήματος κολύμβησης 2023-24.
Ακολούθησε η Θράκη με 2.980 βαθμούς και η Θεσσαλία με 2.778,5 β.
Η βαθμολογία προέκυψε μετά τα ενοποιημένα αποτελέσματα των αγώνων που διεξήχθησαν το διήμερο 4-5/11/23.
Πολυνίκης σύλλογος αναδείχθηκε ο ΟΕΑΝΑΒ με 19 βαθμούς σε 19 συμμετοχές. Δεύτερος ο Τρίτωνας Ηρακλείου με 15 βαθμούς σε ισάριθμες συμμετοχές και ακολούθησαν από 12 βαθμούς ο ΝΟ Αλεξανδρούπολης, ο Ωρίωνας Ηρακλείου και ο ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης (12 συμμετοχές)”.
Οι παρακάτω αθλητές / αθλήτριες του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. κατέκτησαν 19 πρώτες θέσεις και τον τίτλο του ΠΟΛΥΝΙΚΗ συλλόγου:
- Ευτυχία Ιωαννίδη 1η σε 50-100μ ύπτιο, 100-200μ μικτή, στην κατηγορία Κ23
- Νικόλας Λύτρας 1ος σε 50-100-200μ πρόσθιο, Εφήβων
- Ιουλία Νιζάμη, 1η σε 400μ ελεύθερο και 200μ μικτή , 2η στα 400μ μικτή , 3η στα 200μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α
- Αθανάσιος Ράπτης 1ος στα 200μ πεταλούδα και 2ος στα 50-100μ πεταλούδα και 200μ ελεύθερο Παμπαίδων Α
- Εύα Καραΐσκου 1η στα 200μ, 2η στα 100μ και 3η στα 50μ πρόσθιο Παγκορασίδων Α
- Γιώργος Ιωαννίδης 1ος στα 200μ, 2ος στα 100μ, 3ος στα 400μ ελεύθερο και στα 400μ μικτή , Εφήβων
- Δημήτρης Καϊτανίδης 1ος στα 200μ πεταλούδα, 2ος στα 100μ μικτή, 3ος στα 100μ και 9ος στα 50μ πεταλούδα Παμπαίδων Β
- Θανάσης Μακρής 1ος στα 200μ, 2ος στα 50μ , 3ος στα 100μ ελεύθερο και 10ος στα 50μ πεταλούδα Κ23
- Θάνος Σιάκκας 1ος στα 100μ ελεύθερο, 2ος στα 100μ μικτή και 4ος στα 50-100μ πρόσθιο Παμπαίδων Α
- Μιλτιάδης Σπαθής 1ος στα 50μ ελεύθερο, 3ος στα 50μ – 100μ πεταλούδα και 6ος στα 200μ μικτή Παμπαίδων Α
- Φοίβη Γραμμενή 1η στα 50μ , 3η στα 200μ και 4η στα 100μ ύπτιο και 11η στα 100μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α
- Ιωάννα Ασήμου 1η στα 100μ ελεύθερο, 3η στα 50-100μ και 7η στα 200μ ύπτιο Κορασίδων
- Ρίτα Καραΐσκου 1η στα 200μ, 4η στα 50-100μ ελεύθερο και 9η στα 50μ ύπτιο Κορασίδων
Σε βαθμολογούμενες θέσεις κατατάχθηκαν και οι:
- Ξένια Κόκκαλη 2η στα 100μ μικτή, 3η στα 50μ πεταλούδα και στα 200μ μικτή Παγκορασίδων Α
- Μαρίλια Βασιλείου 2η στα 400μ, 4η στα 800μ και 8η στα 200μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α
- Λυδία Γιαννακου 3η στα 50μ, 4η στα 100μ 6η στα 200μ και 12η στα 400μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α
- Γιάννης Ιωαννίδης 3ος στα 100μ πεταλούδα, 5ος στα 200μ μικτή, 6ος στα 100μ μικτή και 12ος στα 50μ πεταλούδα Κ23
- Αλεξάνδρα Νέου 3η στα 50μ ελεύθερο, 5η στα 100μ ύπτιο, 8η στα 100μ και 10η στα 200μ ελεύθερο Νεανίδων
- Λαμπρινή Σούμπαση 4η στα 50μ ύπτιο και 100μ πεταλούδα, 5η στα 50μ πεταλούδα και 7η στα 100μ ελεύθερο Νεανίδων
- Πηνελόπη Προβίδα 5η στα 50μ, 6η στα 100μ και 7η στα 200μ ελεύθερο και 50μ ύπτιο Νεανίδων
- Ορέστης Νιφόρος 5ος στα 50μ , 6ος στα 200-400μ και 8ος στα 100μ ελεύθερο Παμπαίδων Α
- Δημήτρης Γκάτσης 5ος στα 100μ, 7ος στα 50μ και 8ος στα 200μ ύπτιο Παμπαίδων Α
- Φίλια Πρίντεζη 6η στα 200μ , 9η στα 100μ πρόσθιο Παγκορασίδων Β
- Λαμπρινή Παπαδημητρίου 7η στα 100μ μικτή Παγκορασίδων Α
- Δήμητρα Μπαλαμπάνη 8η στα 1500μ ελεύθερο Κορασίδων
- Αθηνά Παπακρίβου 9η στα 1500μ ελεύθερο Κορασίδων
- Σεμίνα Κόκκαλη 9η στα 800μ, 10η στα 400μ ελεύθερο Παγκορασίδων Β
- Ζωή Μαντζαφλέρη 10η στα 50μ ύπτιο, 11η στα 50μ ελεύθερο, 12η στα 100μ ύπτιο Παγκορασίδων Β
- Θωμάς Μπαλαμπάνης 10ος στα 200μ πεταλούδα και 800μ ελεύθερο ,ι 12ος στα 400μ ελεύθερο Παμπαίδων Α
- Λυδία Κανέλλου 11η στα 1500μ ελεύθερο Κορασίδων
- Κλέντι Μπέγκα 11ος στα 100μ μικτή Εφήβων
Ακόμη συμμετείχαν, βελτιώνοντας τους χρόνους τους οι: Λυδία Γιάκα, Νεφέλη Γιάκα, Αργυρώ Φιλίππου, Δήμητρα Μαλκοτσίδη, Ευγενία Ντόκα, Αθηνά Σκιαμπέ, Δήμητρα Μαλανδρίνου, Κατερίνα Μυτιλιού, Λευτέρης Αντωνακάκης, Γιώργος Ζαχαρογιάννης, Απόστολος Βολιώτης, Χρήστος Θειακός, Αλέξανδρος Γιάκας.
Η χρονιά ξεκίνησε πολύ επιτυχημένα για την αγωνιστική ομάδα του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. και το Διοικητικό Συμβούλιο του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. εκφράζει θερμά συγχαρητήρια του στους αθλητές, αθλήτριες και στους προπονητές τους Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου και Δημήτρη Αδαμόπουλο και τους εύχεται καλή συνέχεια.