Πρώτη «κακή» ισοπαλία για τον Α.Σ. Βόλος 2004

Εφερε 1-1 με τις Σειρήνες Γρεβενών στο Βοηθητικό του ΕΑΚ

Ο Βόλος 2004 ήθελε τη νίκη, αλλά απώλεσε δύο πολύτιμους πόντους στο παιχνίδι με τις Σειρήνες Γρεβενών  στο Βοηθητικό του ΕΑΚ για την 15η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών.  Η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1, με τις δύο ομάδες να έχουν σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Ετσι, οι γηπεδούχες έφτασαν στους 13 βαθμούς, εξακολουθώντας να είναι κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, και οι φιλοξενούμενες στους επτά.

Στο πρώτο μέρος ο Βόλος 2004, που έφερε την πρώτη του ισοπαλία φέτος, είχε τον έλεγχο και κέρδισε αρκετά κόρνερ, αλλά δεν έφτασε σε κάποια μεγάλη ευκαιρία παρά την πίεση, αντίθετα στην πρώτη επικίνδυνη φάση των Σειρήνων Γρεβενών έγινε η ζημιά στο 24’ με γκολ της Σιτούμα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Βολιώτισσες, που δεν έχουν εδώ και κάποιες αγωνιστικές την Μπάμπιτς, πίεσαν πολύ περισσότερο και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 70’ με την Κέκου.

Από κει και πέρα οι δύο ομάδες είχαν από δύο μεγάλες ευκαιρίες να πάρουν το ματς, αλλά οι γκολκίπερ Θεοχάρη και Μπουρντούνη είχαν σωτήριες επεμβάσεις με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

12’ η κεφαλιά της Κέκου μετά από κόρνερ πέρασε πολύ άουτ

22’ λίγο πάνω από τα δοκάρια το σουτ της Ζήγρα με το δεξί από το ημικύκλιο

24’ ΓΚΟΛ 0-1 με φοβερό δεξί σουτ ανάμεσα από τη μικρή περιοχή και το πέναλτι και μετά από αδυναμία της άμυνας του Α.Σ. Βόλος 2004 να απομακρύνει το φάουλ της Κελεμένι, η Κενυάτισσα Σιτούμα άνοιξε το σκορ, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα και το εσωτερικό μέρος του οριζόντιου δοκαριού, πριν καταλήξει στα δίχτυα

38’ πολύ έξω από το δεξί δοκάρι το αριστερό σουτ της Σιτούμα εντός περιοχής

40’ το σουτ της Βλάχου μέσα από την περιοχή κόντραρε στο σώμα της Νικοπούλου, με την μπάλα να φτάνει στη Θεοχάρη που μπλόκαρε

Β’ μέρος

60’ σουτ της Κέκου, που μπλόκαρε η Μπουρντούνη, η οποία έχασε την ισορροπία της και βγήκε μαζί με την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου. Ετσι ο Βόλος 2004 κέρδισε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου στο 61’ η Νικοπούλου πήρε την κεφαλιά, που κόντραρε με την μπάλα να περνά κόρνερ

64’ σπρώξιμο εκτός φάσης της Τάσιου στην Κοκμοτού, ενώ η μπάλα είχε βγει πλάγιο, αλλά ούτε ο β’ βοηθός ούτε ο διαιτητής είδαν την αντικανονική ενέργεια

69’ κεφαλιά της Νάνου μετά τη σέντρα της Τσούκα, που πέρασε άουτ με την Μπουρντούνη να ελέγχει απόλυτα

70’ ΓΚΟΛ 1-1 μακρινό σουτ της Κοκμοτού, που αιφνιδίασε την Μπουρντούνη, που απέκρουσε μεν, αλλά η μπάλα στρώθηκε στην αφύλακτη Κέκου, που με νέο σουτ  στην κλειστή γωνία ισοφάρισε, παρά την προσπάθεια της γκολκήπερ των Σειρήνων

79’ η Θεοχάρη μπλόκαρε εύκολα το αριστερό σουτ εκτός περιοχής της Σιτούμα

80’ στη αγκαλιά της Μπουρντούνη η κεφαλιά της Νικοπούλου

81’ η Θεοχάρη έσωσε την ομάδα της, αποκρούοντας το σουτ της Τάσιου σε τετ-α-τετ

90’ από σέντρα σουτ της Ζήγρα, η Κέκου βγήκε μόνη απέναντι από την Μπουρντούνη, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω της σε μία σπουδαία ευκαιρία για τις Βολιώτισσες, προκειμένου να κάνουν το 2-1

92’ η Σοφία Παπαδοπούλου νικήθηκε σε τετ-α-τετ από την Μπουρντούνη μετά από κάθετη της Ζήγρα

93’ δύσκολη επέμβαση της Θεοχάρη στο σουτ της Σιτούμα από θέση μέσα αριστερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Μπόζιαρη σούταρε πάνω από τα δοκάρια

«Καρφιά» για το κακό γήπεδο

Πριν το ματς στις δηλώσεις που έκανε στο Action 24 ο προπονητής των Σειρήνων Γρεβενών, Χρήστος Καλύβας, επεσήμανε την κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, με το πλαστικό να αποτελεί σε πολλά σημεία κίνδυνο για τη σωματική ακεραιότητα όσων αγωνίζονται. Συγκεκριμένα ανέφερε: «Το γήπεδο δεν βοηθά καμία από τις δυο ομάδες, είναι σε αρκετά κακή κατάσταση».

ΒΟΛΟΣ 2004: Θεοχάρη, Βέτσικα, Νικοπούλου, Νέννε, Κοκμοτού, Κατσιγιάννη, Νάνου (76’ Γκέκα), Τσούκα (76’ Μαρτίνες), Κέκου, Ζήγρα, Παπαδοπούλου

ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ: Μπουρντούνη, Γρομητσάρη (84’ Αμαραντίδου), Φραγγοπούλου (89’ Δάδιου), Αγγελίδου, Μουρατίδου, Μπούκα (64’ Κωσταρέλα), Ντορκάς, Τάσιου (89’ Μπόζιαρη), Κελεμένι, Βλάχου, Σιτούμα.