“Κέρασε” και πάλι πίκρα τον κόσμο της η Νίκη

Φάση από το σημερινό παιχνίδι
Εχασε στο θεσσαλικό ντέρμπι από την Αναγέννηση στην Καρδίτσα με 2-0

Με τρεις φάσεις στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση Καρδίτσας πέτυχε δύο γκολ και επικράτησε στο θεσσαλικό ντέρμπι με σκορ 2-0 της Νίκης. Το θέμα δεν είναι η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων, που σ’ ένα μέτριο και κλειστό ματς βρήκαν δύο ευκαιρίες και τις μετέτρεψαν σε γκολ με τους Σταμόπουλο και Βερνάρδο στο 73’ και το 76’, αλλά τι έκανε η Νίκη.

Και η απάντηση σ’ αυτό το ερώτημα δεν περιποιεί ιδιαίτερη τιμή για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που περισσότερο έπαιξε για το 0-0 και δημιούργησε πολύ λίγες φάσεις και καμία κλασική, ενώ γενικότερα η απόδοσή της προβλημάτισε.

Το πρώτο μέρος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν ρυθμό, τις φάσεις να είναι λιγοστές, αλλά τη μεγαλύτερη την είχε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο 33’ με τον Κονίλιο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη, έχοντας την ουσία και χωρίς κι αυτή να ρισκάρει, έστειλε δυο φορές την μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο της τη μεγάλη νίκη, δεύτερη συνεχόμενη σε ντέρμπι μετά και το 2-0 επί του Λεβαδειακού.

Οι φάσεις του αγώνα

Α’ μέρος

2’ μετά από  ντρίμπλες ο Μοράρ έκανε μέσα από την περιοχή το δεξί σουτ, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών δίπλα από το αριστερό δοκάρι

7’ ο Ξύδας πήγε να κάνει την ντρίμπλα μέσα στην περιοχή στον Ανδρέου, που τον ανέκοψε, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι για χέρι του αμυντικού της Νίκης

11’ ο Λίταινας σούταρε άουτ εκτός περιοχής, χωρίς ν’ ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Τσέλιος

33’ μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση Καρδίτσας: ο Κοζορώνης εκτέλεσε από τα δεξιά φάουλ και στο πίσω δοκάρι πήρε την κοντινή κεφαλιά ο Κονίλιο. Ο Γκαραβέλης απέκρουσε, σωτήρια, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στο πόδι του Κονίλιο και να πηγαίνει στο δεξί δοκάρι, ενώ κατέληξε κόρνερ από παρέμβαση του Παναγιωτίδη. Στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε μάλιστα ο τερματοφύλακας της Νίκης

41’ έξω από το αριστερό δοκάρι το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Μοράρ

43’ πάσα του Ριμπέιρο στον Κρητικό που πλάσαρε στην κίνηση από θέση μέσα αριστερά της περιοχής και υπό πίεση πάνω από την εστία

Β’ μέρος

66’ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Τσέλιος το συρτό σουτ εκτός περιοχής του Παναγωτίδη

73’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Ανδρικόπουλος, που έκλεψε από τον Μπαχανάκ, σέντραρε από τα δεξιά και στο πίσω δοκάρι ο αφύλακτος αριστερός μπακ χαφ Σταμόπουλος με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Μπαχανάκ στην αρχή της φάσης ζήτησε φάουλ για χέρι του Ανδρικόπουλου

76’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Βερνάρδος έκλεψε από τον Μπαχανάκ 35 μέτρα μακριά από την περιοχή, με τον Καμερουνέζο να ζητά φάουλ, προχώρησε και μετά από προσποιήσεις στον Ανδρέου πλάσαρε σωστά στη δεξιά γωνία του Γκαραβέλη, που είχε βγει, και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αναγέννηση

87’ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε το σουτ του Βερνάρδου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Σκόνδρας, Γκόλιας, Ανδρικόπουλος, Σταμόπουλος, Κοζορώνης (92’ Παπαδάκος), Κοκκίνης (85’ Κορέλας), Μπούζας (69’ Κέρθι), Ξύδας (69’ Βερνάρδος), Κονίλιο (92’ Ζάγγος)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (79’ Πέττας), Λίταινας (63’ Γαβριηλίδης), Ριμπέιρο (46’ Μιράντα), Κρητικός (70’ Πολίτης), Μοράρ (70’ Τζιώρας)