Σε 8 αγώνες δρόμου και trail οι αθλητές του ΣΔΥ Βόλου

Οκτώ ήταν οι αγώνες δρόμου και βουνού στους οποίους έδωσαν το παρόν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου το Σαββατοκύριακο 10-11 Ιουνίου.

Ο Γιώργος Δαφνής κατέγραψε τη μεγαλύτερη επιτυχία, καθώς αναδείχθηκε ο νικητής του Kifissia Runners in the Night που έγινε στην Κηφισιά το βράδυ της Κυριακής με 17:28 και με διαφορά 28 δευτερολέπτων από τον δεύτερο.

Το ξεκίνημα των συμμετοχών έγινε με το Evripos Night Run 2023 στη Χαλκίδα το βράδυ του Σαββάτου. Ο Νίκος Σκούταρης κατέλαβε την 5η θέση στα 10,5 χιλιόμετρα στη γενική κατάταξη με 42:30, ενώ 44ος ήταν ο Κώστας Ξένος στα 5,5χλμ με 23:54.

Ο 2ος Ορεινός Αγώνας Cholomon Trail στον Πολύγυρο Χαλκιδικής την Κυριακή, είχε 5μελη εκπροσώπηση των δρομέων του ΣΔΥ Βόλου. Στα 21 χιλιόμετρα ο Κωνσταντίνος Χαρντ τερμάτισε 38ος με 2:52:03, και ακολούθησαν οι Γιάννης Φιλομούζης 77ος 3:27:18, Αλέξανδρος Τσιγάρας 89ος 3:41:46, Ντίνος Πεταλωτής 129ος 4:58:28. Την 8η θέση κατέλαβε στις γυναίκες η Φανή Χασιώτη στα 10χλμ με 1:17:36.

Ένας καινούργιος ορεινός αγώνας, το 1ο Argithea Mountain Race 23 έκανε το ντεμπούτο του στα Άγραφα, με επίκεντρο το Πετρίλο Αργιθέας σε υψόμετρο 1.160 μέτρων. Στα 21 χιλιόμετρα ο Θανάσης Χάδος τερμάτισε 13ος με 2:17:55. Ακολούθησε ο Θανάσης Αλεξίου 60ος με 2:50:28 και ο Κώστας Χατζηευφραιμίδης 71ος με 3:10:05. 17ος στα 10 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Μανώλης Βογιατζάκης με 1:16:04, 20ος ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 1:16:43, και 9η στις γυναίκες η Άρτεμις Λιόλιου με 1:40:27.

Ο Κώστας Σεϊχανίδης έτρεξε στο Karpenos Trail 2023 που έγινε στα Πριόνια Γρεβενών σε απόσταση 25 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 1.300 μέτρα. Κατέλαβε την 21η θέση με χρόνο 3:22:49.

Στις 7ες ΠαραΚαλάμιες Διαδρομές, έναν ακόμη ορεινό αγώνα που έγινε στον Βουτσαρά Ιωαννίνων, ο Μάριος Αδαλόγλου πήρε την 17η θέση στα 11 χιλιόμετρα με 1:03:16.

Στην Κερασιά Κοζάνης έγινε ο 9ος Αγώνας Δρόμου Προφήτη Ηλία απόστασης 9.100 μέτρων. Ο Γιάννης Ζήσης με 41:06 κατέλαβε την 15η θέση γενικής κατάταξης και την 3η θέση στην κατηγορία. Ακολούθησε ο Μάκης Κοσμίδης 55ος με 51:48.

Ο Γιώργος Βεντίστας έτρεξε τον 2ο Ημιμαραθώνιο Ροδόπης στην Κομοτηνή, και τερμάτισε σε 2 ώρες 49:07.