Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Αστέρας, 4-1 τον Εργοτέλη

Ο Αστέρας Τρίπολης ακολούθησε την ΑΕΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας τον Εργοτέλη με δύο νίκες.

Οι Αρκάδες ήταν εξαρχής το φαβορί για την πρόκριση, ειδικά μετά τη νίκη τους στην πρώτη αναμέτρηση με 1-0, στην έδρα του ηρακλειώτικου συλλόγου.

Στον επαναληπτικό η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επιβλήθηκε με 4-1, αλλά παρά το εύρος στη διαφορά η νίκη ήρθε δύσκολα και μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του νεαρού Μπαστιάνου στο 9ο λεπτό, αλλά ο Εργοτέλης, που έπαιξε ανοιχτά μην έχοντας τίποτα να χάσει, ισοφάρισε στο 72΄ με τον Ιατρούδη.

Με το 1-1 να παραμένει το παιχνίδι προοιωνιζόταν θρίλερ, αφού με άλλο ένα γκολ η πρόκριση θα πήγαινε στους Κρήτες.

Στο σημείο εκείνο, όμως, μίλησε η εμπειρία και η διαφορά ποιότητας, με τον Αστέρα να κάνει το 2-1 στο 79΄ με τον Αραβίδη και να φτάνει στο τελικό 4-1 με τους Καλτσά στο 89΄ και Φερνάντεθ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.