Βολιώτες στον Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου Λάρισας

Συμμετοχές από ΣΔΥ Βόλου και ΣΔΥ Κένταυρος

29 ήταν οι συμμετοχές στον 11ο Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου που πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα από πλευράς ΣΔΥ Βόλου, ενώ συμμετοχή είχαν και τα μέλη του ΣΔΥΒ Κένταυρος.

Οι 28 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στα 10 χιλιόμετρα, ενώ ο 12χρονος Γιάννος Μακρυγιάννης στα 3 χιλιόμετρα. Σχεδόν οι μισές παρουσίες, ήταν από το γυναικείο team του ΣΔΥ Βόλου, που έφερε και τις μεγαλύτερες επιτυχίες, ιδίως με την Εύη Μυλωνά και τη Δήμητρα Πουλούλη που κατέλαβαν την 4 και 6η θέση αντίστοιχα στη γενική κατάταξη γυναικών, ενώ επίσης ήταν και βραβεύθηκαν ως πρώτες στην ηλικιακή τους κατηγορία.

Οι συμμετοχές του ΣΔΥΒ Κένταυρος

Παρών ήταν και ο ΣΔΥΒ Κένταυρος, και ο αθλητής Φράγκος Δημήτριος με χρόνο 36:17  κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα 10χλμ της γενικής κατάταξης.

Στη μνήμη του Δημήτρη Παπαχρήστου

Όλες οι συμμετοχές των δρομέων του ΣΔΥ Βόλου στους αγώνες του Σαββατοκύριακου, αφιερώθηκαν στη μνήμη του Δημήτρη Παπαχρήστου που έχασε τη ζωή του ακριβώς ένα χρόνο πριν, στις 8 Μαΐου 2021 παρασυρόμενος από αυτοκίνητο λίγο πριν ολοκληρώσει την ποδηλατική του προπόνηση.

Την Κυριακή 15 Μαΐου και ώρα 16.00, θα γίνει η «1η Πεζοπορία Πηλίου Δημήτρης Παπαχρήστος» (Άγιος Ονούφριος – Σταγιάτες – Άγιος Ονούφριος) στα μέρη που έμενε και προπονούταν ο Δ. Παπαχρήστος. Αθλοθετείται επίσης το έπαθλο «ευ αγωνίζεσθαι-Δημήτρης Παπαχρήστος» που θα δοθεί σε αθλητή που διακρίνεται για το ήθος του, στον Κένταυρο Μαραθώνιο Πηλίου στις 12 Ιουνίου, ενώ μία από τις διαδρομές του αγώνα θα φέρει το όνομά του.

Την Κυριακή ο 15ος Ορεινός Αγώνας Άνω Κερασιάς

Ο ΣΔΥΒ Κένταυρος αναφέρει ότι την Κυριακή 15  Μαΐου θα πραγματοποιηθεί ο  15ος Ορεινός  αγώνας  μνήμης Άνω Κερασιάς που  διασχίζει  μια μοναδικής ομορφιάς διαδρομή  μέσα στο δάσος από οξιές, δρύες και καστανιές και προσφέρεται  και για πεζοπορία σε όσους θέλουν να γνωρίσουν τις ομορφιές του Β. Πηλίου.

θα περιλαμβάνει αποστάσεις  17 και 6 χλμ. και παιδικό αγώνα με ώρα εκκίνησης 09:30 για τα 17χλμ.  και  10:00 για τα 6χλμ. από την ιστορική πλατεία  της Άνω Κερασιάς. Η διοργάνωση θα στηρίξει το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Ρήγα Φεραίου.