Βραβεύτηκαν ως μέλη της Εθνικής Κωφών Σαρακατσάνη και Αγαγιώτου

Σαρακατσάνη και Αγαγιώτου χθες στο Μέγαρο Μουσικής
Στο Μέγαρο Μουσικής στην εκδήλωση των Βραβείων του ΠΣΑΤ

Στα βραβεία του ΠΣΑΤ έδωσε το παρών και τιμήθηκε ως Κορυφαία Ομάδα Αθλητών με Αναπηρία για το 2023 η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΩΦΩΝ, στην οποία ανήκουν και οι Βολιώτισσες Λία Σαρακατσάνη και Λαμπρινή Αγαγιώτου.

«Back to Back» τίτλους ως η Κορυφαία ομάδα αθλητών με αναπηρία κέρδισε η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών κωφών. Φέτος, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στην Κρήτη, η εθνική γυναικών κωφών, με προπονήτρια τη Φρόσω Δρακάκη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ως 3η στη διοργάνωση, μετά τη νίκη της με 53-45 επί της Ιταλίας στον «μικρό» τελικό. Τα μέλη της εθνικής ήταν οι: Χαϊνά, Σαρακατσάνη, Αγαγιώτου, Τόγα, Κοτσιάφτη, Πατέρα, Χατζηιωάννου, Μπαλκόγλου, Σιαπλαούρα, Κοτσιρέα, Πουλορίνι, Βεράνη. Το 2022, η εθνική είχε καταλάβει την 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας, με προπονήτρια την Αθηνά Ζέρβα.