Αποτελέσματα και σκόρερ στα ματς της ΕΠΣΘ το Σάββατο

Μυλωνάς και Ροτζέριο πρωταγωνιστούν σε φάση στο ματς Σαρακηνός-Πύρασος
Διπλά για Πύρασο και Ρήγα Φεραίο σε Σαρακηνό και Σέσκλο

Πέρα από το διπλό του Ολυμπιακού Βόλου στο γήπεδο του Ριζομύλου επί του Αστέρα, για την 17η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ, τόσο ο Πύρασος όσο και ο Ρήγας Φεραίος πήραν νίκες ως φιλοξενούμενοι απέναντι σε Σαρακηνό και Ακρόπολη Σέσκλου σήμερα Σάββατο (3/2).

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Ο Πύρασος πέτυχε τρία γκολ ως το 28’, δέχθηκε ένα στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά κράτησε το υπέρ του 1-3 ως τη λήξη, παρά την πίεση του Σαρακηνού, που είχε δοκάρι με τον Κατή στο β’ 45λεπτο, για να μειώσει ακόμη περισσότερο. Στο 17’ ο Διαμαντόπουλος με δεξί σουτ, στο 20’ ο Καραγιώργος μετά τη σέντρα του Νίνου και στο 28’ Λάμπος με προβολή σε στημένη μπάλα έγραψαν το 0-3, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 45’+1’ ο Μυλωνάς με πλασέ.

Ο Ρήγας Φεραίος έκαμψε την αντίσταση της Ακρόπολης με 0-1 με γκολ του Φουρκιώτη στο 32’ και πήρε το πέμπτο του διπλό στο πρωτάθλημα.

O Αίας στη Σούρπη έκανε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και συνέτριψε με 4-1 τον Τοξότη, με τον νεαρό Ντούρα να πετυχαίνει δύο γκολ και άλλα δύο με εκπληκτικό τρόπο οι Θυμιόπουλος με φάουλ και Καρράς με σουτ εκτός περιοχής.

Η δεύτερη Αγία Αννα κράτησε την απόσταση των δύο βαθμών από τον Ολυμπιακό Βόλου, με το ευρύ 7-1 επί του Πανιωνίου στο Ολίμπικο. Σ’ αυτό το γήπεδο σήμερα σημειώθηκαν μέσα σε λίγες ώρες σε δύο ματς σε συνδυασμό με το 2-7 στο Νέοι Αγ. Αννας-Ατρόμητος Νέας Ιωνίας νωρίτερα 17 γκολ! Το ημίχρονο έληξε με 3-1 και η Αγία Αννα με τον Παπαδημητρίου να φτάνει σε καρέ έβαλε άλλα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο τελευταίο χρονικά ματς, ο Γ.Σ. Αλμυρού έμεινε στο 0-0 με τη Σκιάθο στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου.

Στη Β’ ΕΠΣΘ η Α.Ε. 2002 στην Αργαλαστή υπέταξε με 2-0 την Α.ΠΟ.Β., σκοράροντας στην αρχή και στο τέλος, ενώ είχε ενδιάμεσα και δοκάρια με Ζοτκάι και Γώγο. Η ομάδα του Θανάση Βλαχόπουλου προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 2’, με φάουλ του Προβιά από τα 30 μέτρα, ενώ στο 89’ ο  Τζοβάρας μετά τη σέντρα του Βασιλείου πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-0.

Ο Ατρόμητος Νέας Ιωνίας στο ντεμπούτο του Κώστα Παπαστεργίου ήταν εντυπωσιακός, διαλύοντας με 2-7 τους Νέους Αγίας Αννας με «καρέ» του Δημόπουλου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 1-1 στο 25’, αλλά μετά δέχτηκαν άλλα έξι γκολ (1-3 το πρώτο μέρος) και μείωσαν στο τέλος.

Μεγάλο διπλό για τον Διαγόρα Στεφανοβικείου με το ευρύ 0-3 μέσα στον Πτελεό επί του Πρωτεσίλαου, που ήταν άτυχος στο 0-1, αφού δέχθηκε αυτογκόλ, ενώ η ομάδα του Χρήστου Καψιώτη πέτυχε και άλλα δύο γκολ στο φινάλε.

Η Δήμητρα έκλεψε το ματς στο Π. Μαγουλάς, κερδίζοντας με 2-3 τους Νέους Αθλητές, που ήταν καλύτεροι. Οι Ευξεινουπολίτες παραδέχονται ότι έκαναν κακή εμφάνιση, αλλά ο Πλαβός για πρώτη φορά στην καριέρα του έκανε χατ-τρικ με εύστοχο πλασέ και δύο κεφαλιές στις καθυστερήσεις. Ο έμπειρος στόπερ σκόραρε στο 91′ και το 94′ κι αφού πρώτα είχε δώσει προβάδισμα στο 30′ στην ομάδα του. Οι νικητές έχασαν πέναλτι με τον Δήμα στο 27′ (σ.σ. το απέκρουσε ο Κοντοβάς), με τον παίκτη της Δήμητρας να χάνει το πρώτο πέναλτι μετά από οκτώ εύστοχα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι, που είναι πραγματικά σκασμένοι, αφού δεν άξιζαν την ήττα, ζήτησαν πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 2-1.

Στη Γ’ ΕΠΣΘ οι Μικροθήβες επικράτησαν με 2-0 της Νίκης Βόλου Β’. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λανάι μετά από ωραία ασίστ του Καραδήμα έκανε το 1-0, ενώ στο 42’ ο Παπαστεργίου εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κολημήτρας.

Ο Απόλλων Καναλίων, που μαζεύει αρκετό κόσμο φέτος στις κερκίδες, νίκησε με δύο γκολ του Ν. Ζήση δύσκολα τον Πηλέα με 2-1.