Δια πυρός και σιδήρου η Νίκη Βόλου, 76-69 στην έδρα της ΑΣΑ

Εκκενώθηκε το γήπεδο, διάστρεμμα υπέστη ο Βερτζάγιας

Με τους διαιτητές να εκκενώνουν το γήπεδο στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, και με τον Βερτζάγια να αποχωρεί με βαρύ διάστρεμμα στην αρχή της περιόδου, η Νίκη Βόλου πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας παίρνοντας τη νίκη με σκορ 76-69.

Ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο πάντως η Νίκη ήταν τόσο καλή που πήρε και διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο +12 (27-39). Αλλά η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων τους έδωσε τη δυνατότητα να ροκανίσουν τη διαφορά και να διεκδικούν με αξιώσεις τη νίκη.

Ένα λεπτό περίπου πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο για να συνεχιστεί το παιχνίδι, όπως και έγινε, με τον Ξενιτίδη να είναι επίσης εξαιρετικός επιθετικά, ενώ στα κρίσιμα σημεία στο τέλος παρών στο σκοράρισμα ήταν και ο Κουτίνας με το τελικό 69-76 να χαρίζει δύο πολύτιμους βαθμούς στο σύνολο των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-39, 52-55, 69-76

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 16 (5), Πανταζής 13 (1), Γεωργαντζάς 12 (1), Καλλιάρας 20 (1), Οικονόμου 4, Τσέλιος 4, Παπακώστας, Παπαστολόπουλος, Κακκαβάς.

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Μπουρδάνος 12 (2), Βερτζάγιας 18 (4), Κουτίνας 11 (1), Καλλές 12, Λόλας 4, Ξενιτίδης 17 (2), Σαριμπαλίδης 2.