«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Νίκη, εύκολα 2-0 τον Καμπανιακό

Οι παίκτες της Νίκης πανηγυρίζουν το 2-0
Η βολιώτικη ομάδα είχε τις φάσεις και για μεγαλύτερο σκορ

Το καθήκον της έκανε η Νίκη, η οποία στο τελευταίο χρονικά ματς της 6ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2 επικράτησε στο Πανθεσσαλικό του Καμπανιακού με 2-0. Ετσι έφτασε τους έξι βαθμούς σε τέσσερα ματς, έχοντας αφήσει πίσω τις δύο άδικες ήττες στο ξεκίνημα από Λεβαδειακό και Κοζάνη.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η Νίκη είχε καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος του αγώνα, καθώς με σκόρερ τους Τζιώρα και Ανδρέου στο 30’ και το 43’, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, κάτι που δεν άλλαξε στην επανάληψη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της, αλλά χρειάστηκε να φανεί τυχερή στο 29’, όταν στην πρώτη φάση του Καμπανιακού στο παιχνίδι γλίτωσε το 0-1, ανοίγοντας το σκορ στο επόμενο λεπτό με τον Τζιώρα μετά την ασίστ του Κάσσου.

Από κει και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν και δεύτερο τέρμα με τον Ανδρέου στο 43’, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο χάθηκαν από τους κυανόλευκους μεγάλες ευκαιρίες για τη διεύρυνση του σκορ, που δεν αξιοποιήθηκαν.

Σίγουρα χρήζει αναφοράς η παρουσία του κόσμου, που παρά το γεγονός ότι το ματς έγινε Δευτέρα πλησίασε τις δύο χιλιάδες.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη ξεκίνησε με τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Κάσσο, Αναστασίου (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Μπαχανάκ (στόπερ) στην άμυνα, τους Κυριακίδη, Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τους Μιράντα, Ριμπέιρο στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και τον Τζιώρα προωθημένο.

Ο Καμπανιακός είχε κάτω από τα δοκάρια τον Κασαπίδη, ενώ στην άμυνα με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά ήταν οι Π. Καθάριος, Παπαστεργίου, Μπούσης, Φροσύνης. Τους αμυντικούς μέσους αποτέλεσαν οι Σαρβανίδης και Γαρύφαλλος, ενώ πίσω από τον φορ Γιουκούδη κινούνταν οι Πόζογλου (αριστερά), Πότσκα (δεξιά) και Ν. Καθάριος (άξονας).

Το φιλμ του αγώνα

Το πρώτο μέρος

7’ λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι η κεφαλιά του Γαβριηλίδη μετά το φάουλ του Μιράντα

8’ ο Ριμπέιρο έκανε ταχύτατη κίνηση από τα αριστερά και έβγαλε παράλληλα για τον Γαβριηλίδη, που έκανε το πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, χωρίς να σκάσει η μπάλα, στέλνοντάς την πάνω από τα δοκάρια σε νέα σημαντική στιγμή για τη Νίκη

13’ άστοχο το διαγώνιο αριστερό σουτ του Φροσύνη, χωρίς να ανησυχήσει τον Γκαραβέλη

14’ δεν προβλημάτισε τον Κασαπίδη το σουτ εκτός περιοχής του Παναγιωτίδη, παρόλο που βρήκε εστία, με τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού να μπλοκάρει εύκολα

18’ η σκαφτή σέντρα-σουτ του Μιράντα πέρασε λίγο πάνω από την εστία

26’ την κεφαλιά του Κάσσου στο πίσω δοκάρι μετά το κόρνερ του Ριμπέιρο από τ’ αριστερά μπλόκαρε ο Κασαπίδης

29’ μεγάλη ευκαιρία για τον Καμπανιακό μετά από λανθασμένο διώξιμο του Ανδρέου, με το σουτ του Ν. Καθάριου μέσα από την περιοχή μετά το στρώσιμο του Γιουκούδη να περνά λίγο πάνω από το αριστερό παραθυράκι

30’ ΓΚΟΛ 1-0 η Νίκη γλίτωσε το 0-1 και στο επόμενο λεπτό σκόραρε. Ο Κάσσος μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα, που πέρασε από όλον τον κόσμο και σε κενή εστία ο Τζιώρας με πλασέ σκόραρε

32’ το σουτ του Παναγιωτίδη από θέση βολής μέσα στην περιοχή πήγε πάνω στον Κασαπίδη που μπλόκαρε

36’ o Τζιώρας τραβήχτηκε στ’ αριστερά της περιοχής και έβγαλε προς τα έξω για τον Γαβριηλίδη, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ

42’ η μπάλα πέρασε από τα πόδια των Ριμπέιρο, Μιράντα και Γαβριηλίδη, με τον τελευταίο, ενώ στην αρχή μπερδεύτηκε, να σουτάρει ανάμεσα από το πέναλτι και τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κασαπίδης έπεσε χαμηλά στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ

43’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Ανδρέου με δυνατή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Κυριακίδη από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κασαπίδη και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Νίκη

45’ ο Ριμπέιρο ελευθερώθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, αλλά το αριστερό σουτ που έκανε, πέρασε πολύ άουτ

Το δεύτερο μέρος

53’ Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Μιράντα, που τον έφερε απέναντι από τον Κασαπίδη, αλλά το σουτ του μεσοεπιθετικού της Νίκης πήγε στο δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ στη συνέχεια ο Γαβριηλίδης πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε ένα κακό σουτ ψηλά πάνω από τα δοκάρια

57’ ο Παναγιωτίδης δέχθηκε την πάσα από τον Αναστασίου έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά έκανε μία παραπάνω ντρίμπλα και ανακόπηκε σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του δόθηκε η ευκαιρία στον Μπαχανάκ να πάρει την κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

65’ ο Τζιώρας βρήκε την ευκαιρία να κάνει το γυριστό σουτ εντός περιοχής μετά την εκτέλεση πλαγίου άουτ, αλλά έστω και δύσκολα ο Κασαπίδης έπεσε και μπλόκαρε

66’ ο Τζιώρας μετά τη σέντρα του Λίταινα είχε «οπλίσει», για να κάνει το βολ πλανέ, αλλά τον πρόλαβε τελευταία στιγμή αμυντικός, ωστόσο ο Ριμπέιρο πήρε το ριμπάουντ και σούταρε προς την εστία, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αντιπάλου και απομακρύνθηκε

68’ ατομική ενέργεια και δεξί σουτ του Ριμπέιρο εκτός περιοχής, που πέρασε πάνω από την εστία

79’ ο Μοράρ προσπάθησε εκτός περιοχής να κρεμάσει τον εξερχόμενο Κασαπίδη μετά την πάσα του Κρητικού σε κόντρα επίθεση, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

94’ πάνω σε αντίπαλο πήγε το πλασέ του Πολίτη από τη μικρή περιοχή

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος (69’ Τοπαλίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (61’ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (80’ Πολίτης), Μιράντα (61’ Κρητικός), Τζιώρας (69’ Μοράρ)

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Σαπάνης): Κασαπίδης, Γαρύφαλλος, Γιουκούδης,, Καθάριος Ν. (77’ Καράμπελας), Μπούσης, Παπαστεριανός, Πόζογλου (70’ Ξιφιλίνος), Καθάριος Π. (46’ Έππας), Σαρβανίδης (46’ Προσκυνητόπουλος), Τότσκα (60’ Μανιός), Φροσύνης

12.Απόλλων Πόντου 1 (1-8).

*Εξι ματς έχουν δώσει, ΑΕΛ, Κοζάνη, Μακεδονικός, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΠΑΟΚ Β’, πέντε Λεβαδειακός, Αιολικός και τέσσερα Ηρακλής, ΑΕΚ Β’, Απόλλων Πόντου, Νίκη, Καμπανιακός.