Κυπελλούχος στο Πανθεσσαλικό ο ΠΑΟΚ

Στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος του γυναικείου ποδοσφαίρου επικράτησε στα πέναλτι της ΑΕΚ

Κυπελλούχος Ελλάδος αναδείχθηκε στο Πανθεσσαλικό η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, που νίκησε με 4-5 στα πέναλτι την ΑΕΚ μετά το 1-1 του 90λεπτου και της παράτασης. Έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε το νταμπλ, αφού έχει ήδη κατακτήσει και το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και μπήκε στο 20’ μπροστά στο σκορ με την Αντιγόνη Παπαδόπουλου, με την  ΑΕΚ στις λίγες δικές της επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ να έχει πάντως τη δυνατότητα και να προηγηθεί, αλλά και να ισοφαρίσει. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ, παρά την καλύτερη κυκλοφορία, δεν είχε ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ.

Στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου η ΑΕΚ ισοφάρισε με τη Στεφάτου και από κει και πέρα το ματς ήταν φτωχό σε φάσεις και το 1-1 δεν άλλαξε ως το τέλος του 90λεπτου, με συνέπεια το ματς να πάει στην παράταση.

Στο εξτρά 30λεπτο οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες και δεν δημιούργησαν φάσεις και ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι.

To ματς διαιτήτευσε η Λαρισαία Ανδρομάχη Τσιοφλίκη.

Οι κυριότερες στιγμές του αγώνα

Α’ μέρος

2’ το σουτ εκτός περιοχής της Μήτκου έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ

8’ πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με την Τζάννη της ΑΕΚ να βγαίνει απέναντι στην Νoϊχάους μετά την πάσα της Τζουτζουράκη, αλλά πλάσαρε πάνω στην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, που μπλόκαρε

20’ ΓΚΟΛ 0-1 για τον ΠΑΟΚ: η Αντιγόνη Παπαδοπούλου με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι μετά τη σέντρα της Μήτκου «κρέμασε» τη Χατζηχαριστού και έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ

45’ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι η κεφαλιά της Καπνίση της ΑΕΚ μετά το κόρνερ της Κόλλια

Β’ μέρος

48’ ΓΚΟΛ 1-1 για την ΑΕΚ: η Χατζηνικολάου, που ήταν η πρώτη αλλαγή της ΑΕΚ, έβγαλε τετ-α-τετ τη Στεφάτου, που τελείωσε ιδανικά τη φάση στο τετ-α-τετ με τη Νοιχάους με δυνατό πλασέ και ισοφάρισε

91’ η Χέλμβαλ άνοιξε το κοντρόλ, ενώ ήταν ολομόναχη, και έδωσε την ευκαιρία στη Χατζηχαριστού να μπλοκάρει

Παράταση

114’ η Νοϊχάους … τροφοδότησε άθελά της τη Νίκα, που προσπάθησε να απειλήσει με το αριστερό από το ύψος της περιοχής την γκολκήπερ του ΠΑΟΚ, η οποία ωστόσο μπλόκαρε εύκολα

115’ εκτός εστίας η κεφαλιά της Αντιγόνης Παπαδοπούλου μετά τη σέντρα της Κοσκερίδου