Νίκες για όλους στην Α1 ΕΣΚΑΘ εκτός της Ανάληψης, που διαμαρτύρεται για παρωδία

Το τζάμπολ στον αγώνα Αγριά-Ελασσόνα
Κέρδισαν Ανόρθωση, Αγριά, Ιωνας και Τιτάνες Αλμυρού από τις ομάδες της Μαγνησίας

Σ’ ένα παιχνίδι, που έγινε με … fast truck διαδικασίες, αφού ξεκίνησε στις 18.00 και στις 19.20 είχε τελειώσει, η Ανόρθωση έκανε ακόμη έναν υγιεινό περίπατο και μαζί το 19Χ19 στην Α1 ΕΣΚΑΘ, νικώντας πολύ πιο εύκολα από το τελικό 81-67 το Πολυαθλητικό Σωματείο Τρικάλων.

Στο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στους 14 και στο ημίχρονο στο +31’ (55-24), με την βολιώτικη ομάδα να έχει καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι… Στο δεύτερο μέρος δεν αγωνίστηκαν οι έμπειροι Μπόγδανος, Παρασκευάς και Καραγεώργος και χρόνο συμμετοχής πήραν και οι παίδες Αγριγιάννης και Παλαιοπάνος, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν την ευκαιρία να ρίξουν στο τέλος τη διαφορά στους 14.

Δεκάλεπτα: 30-16, 55-24, 69-41, 81-67

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Βλιώρας-Ζαφειρίου): Καραγεώργος 14 (2), Ιλτσογλου 5 (1), Παλαιοπάνος, Αγριγιάννης, Ζησόπουλος 10 (2), Μπόγδανος 9 (1), Κρητικός 2, Σταθούρος 6 (2), Σιμάκης 20 (2), Σιμώτας, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 7

ΠΟΛΥΑΘΛΗΤΙΚΟ (Αλεξίου): Διακάκης 2, Φούντας Α. 2, Μαραθοκαμπίτης 12 (2), Αρκούδας 10, Τσάκος 1, Μπαϊρακτάρης 6, Φούντας Γ. 10, Σακκάς 5 (1), Κατσαδούρος 18 (2)

Αγριά-Ελασσόνα 79-58

Η Αγριά επικράτησε της Ένωσης Ελασσόνας με σκορ 79-58 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι που έδωσε η ομάδα του Στέφανου Τύμπα ως γηπεδούχος στο κλειστό Πορταριάς, καθώς το πρόβλημα με το ταμπλό στο γήπεδο της Αγριάς αποκαταστάθηκε, οπότε στον επόμενο εντός έδρας αγώνα οι κιτρινόμαυροι θα επιστρέψουν στη φυσική τους έδρα.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η ομάδα της Αγριάς ήταν επιβλητική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, συντηρώντας συνεχώς διαφορές κοντά στους είκοσι πόντους, κάτι το οποίο έδωσε την δυνατότητα στο προπονητικό επιτελείο να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές.

Στη δωδεκάδα της αποστολής συμπεριελήφθησαν ένας έφηβος και δύο παίδες από τις υποδομές, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής, πετυχαίνοντας μάλιστα τους παρθενικούς τους πόντους με την ανδρική ομάδα. Αυτοί ήταν οι Μανώλης (17χρονος), Ζιάκας, Ζυγούρος (15χρονοι).

Απουσίαζαν οι Ντάκης (στρατιωτική θητεία), Ευαγγελινός (επαγγελματική υποχρέωση εκτός πόλης) και Παρισάκης (τραυματίας).

Δεκάλεπτα: 24-16, 49-22, 60-40, 79-58.

Γ.Σ. ΑΓΡΙΑΣ (Τύμπας): Μανώλης 1, Ζιάκας 2, Καραμανλής 3 (1), Ζυγούρος, Τουτουντζόγλου 10, Κοντάκης 14 (1), Καλαϊτζής 16, Σκαμάγκας, Γκουντόπουλος 8, Ξηρόπουλος 13, Καρασάββας 12 (2)

ΕΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Τζήκας Κ.): Δημόπουλος 8, Πλατίκας 2, Φάκας 8, Τζήκας Β. 5 (1), Κατσαρές 4 (1), Λιάπης 29, Βελέντζας 2.

Δαναοί Τρικάλων-Ίωνας 61-64

Σημαντικό διπλό για την είσοδο στην τετράδα πανηγύρισε στο τέλος ο Ίωνας στα Τρίκαλα με 61-64 επί των Δαναών. Με εξαιρετική άμυνα και με κύριο εκφραστή τον Μαντζουράνη η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και ήταν κυρίαρχή στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 13-25, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο στο +15 (24-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Δαναοί αντέδρασαν δυναμικά και έκαναν επιμέρους σκορ 22-9 μειώνοντας στους δύο, ενώ προηγουμένως είχαν ισοφαρίσει.

Στην 4η περίοδο η ομάδα του Ίωνα έκανε κατάθεση ψυχής και κυρίως με τα σημαντικά τρίποντα του Λουκίδη κρατούσε μία διαφορά από τρεις έως έξι πόντους.

Κακή εξέλιξη ήταν ο τραυματισμός τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του Μαντζουράνη, που δεν ξανάπαιξε, ενώ βγήκαν και με πέντε φάουλ δύο λεπτά πριν το τέλος οι Χατζόπουλος και Κορτέσης.

Παρόλ’ αυτά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα με νύχια και με δόντια. Με 20 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν και με το σκορ 61-62 ο Δροσόπουλος έχασε κρίσιμο καλάθι. Οι Δαναοί αστόχησαν στη δική τους επίθεση και ο Ευθυμίου κέρδισε φάουλ, με υπολειπόμενο ένα δευτερόλεπτο και έχοντας 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς οι Δαναοί βρήκαν ένα σουτ στην εκπνοή, που ήταν άστοχο.

Να σημειωθεί ότι ο Ίωνας είχε και πάλι σημαντικές απουσίες, καθώς έλειπε ο αρχηγός και δεύτερος σκόρερ Καλογερόπουλος αλλά και οι Γιαννιώτης και Λωρίτης.

Δεκάλεπτα: 13-25, 24-39, 46-48, 61-64

ΑΣ ΔΑΝΑΟΙ (Κουρμέντζας): Τόλλιος, Κορωναίος 2, Τσιτσάνης 11, Δουβλαντώνης 11 (1), Φέτσης 13 (1), Ευαγγελακόπουλος, Ξαγαράς 9, Τζιάνης 15 (2), Μπέφας, Χρυσός

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Τσίχλας, Κορτέσης 8 (2), Παλάσκας, Ράπτης 19, Μαντζουράνης, Χατζόπουλος 6 (2), Αστυπαλιώτης 2, Λουκίδης 18 (3), Δροσόπουλος, Ευθυμίου 11.

Τιτάνες Αλμυρού-Νέος Κεραυνός 95-71

Οι Τιτάνες Αλμυρού πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 24 πόντους διαφορά επί του Νέου Κεραυνού Λάρισας, που είχε σημαντικές απουσίες και νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του.

Δεκάλεπτα: 36-20, 54-37, 72-56, 95-71

ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Κολοκύθας 34 (6), Κουτσονοβάκης 9, Συνάζος 22 (5), Χατζής 10, Γαλανάκης 9 (3), Κοψιαλής 7 (1), Κωτούλας 2, Μπιρμπίλης 2, Γκρέμι

ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Μπήλιος 4, Αντωνόπουλος 29 (3), Τσούμας 8, Τσουκαλέλης 6 (1), Τσιλούλης, Λιάμπος 11 (1), Νούσιος 14 (2).

ΝΕ.Σ. Λάρισας-Ανάληψη 52-46

Μόνο η Ανάληψη έχασε από τις ομάδες της Μαγνησίας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ και έμεινε στις πέντε νίκες. Σ’ ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι άμυνες, εξού και το πολύ χαμηλό σκορ, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 12 πόντους και δέχθηκαν 18 στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο μετά το ισόπαλο τρίτο και έχασαν ένα καθοριστικό παιχνίδι για την παραμονή, σε περίπτωση που υποβιβαστούν τρεις ομάδες (σ.σ. αν πέσουν δύο από τη Θεσσαλία από τη Γ’ Εθνική).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Αγη Τζούμα ήταν στο +4, αλλά χτύπησε και δεν αγωνίστηκε ξανά ο Ίλτσογλου μετά από αγκωνιά αντιπάλου στο σαγόνι του. Παρόλ’ αυτά η Ανάληψη ξαναβρήκε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα 2.20’.

Ενα καλάθι του Γκαμπέτα και ένα γκολ-φάουλ του Κονδυλόπουλου έφεραν το σκορ στο 47-46, ενώ ακολούθησε τρίποντο των γηπεδούχων, που ήταν ξεκάθαρα εκπρόθεσμο, όπως καταγγέλλουν οι Βολιώτες, αφού δεν λειτούργησε το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων και το τρίποντο επιτεύχθηκε στα … 26 (!) δευτερόλεπτα. Έτσι έγινε με σερί 8-0 το 50-46 και από κει και πέρα η παρωδία ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη δίποντο, με τους φιλάθλους στην κερκίδα να μην μπορούν να συγκρατήσουν τα γέλια τους, όπως τονίζουν οι άνθρωποι της Ανάληψης.

ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Σπανός 5 (1), Μπαντούκας, Τοπαλούδης 2, Τριανταφυλλίδης Κ., Γκιγκιούλης 2, Αγαπίου 3 (1), Κονδυλόπουλος 11, Τριανταφυλλίδης Θ., Σιμόπουλος 9 (1), Γκαμπέτας 6, Μακρίδης 14

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τζούμας): Ίλτσογλου 4 (1), Ταστεμίρογλου 6, Τρασάς 2, Σαλεπτσής 10 (1), Παπανικολάου 2, Αβέλλας 5 (1), Σιρολιάνης 5, Λωριδόπουλος, Χαϊμαντάς 12.