Πέρασαν στον τελικό οι νεάνιδες του Ολυμπιακού Βόλου! (photos+video)

Νικώντας τις Εσπερίδες με 53-51 στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του W Rising Stars

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 53-51 τις αήττητες ως τώρα Εσπερίδες Καλλιθέας στον Β’ ημιτελικό του Final Four του W Rising Stars και προκρίθηκε στον τελικό, όπου την Κυριακή (11/2) θα αντιμετωπίσει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στις 13.00 στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ραφήνας.
Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν η αρχηγός του Ολυμπιακού Βασιλική Σιουμουρέκη 41” πριν τη λήξη του αγώνα ευστόχησε σε σουτ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της με 5 πόντους (48-53).
Η γκαρντ των Εσπερίδων Ουρανία Γεωργίνη «απάντησε» με τρίποντο μειώνοντας 51-53, όμως η ίδια παίκτρια, 7” πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, έκανε λάθος πάσα, η Μητράλη έκλεψε την μπάλα και «σφράγισε» τη νίκη για τον σύλλογο της Μαγνησίας.

Αξιοσημείωτο είναι ότι παρά τον τραυματισμό και την αποχώρηση της Νταϊάκη στο τέταρτο 10λεπτο, οι ερυθρόλευκες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, η οποία τις οδήγησε στην μεγάλη επιτυχία.
Δεκάλεπτα: 16-11, 28-23, 34-37, 51-53
Εσπερίδες Καλλιθέας (Χλιατουτάκης): Γεωργίνη 5 (1), Αράπογλου, Διαγούπη, Λιανούδη 12, Μάνου 8, Μουστάκα, Αρσενιάδου 9 (1), Βίγκα 14, Χλιατουτάκη 3
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Μητράλη, Ράπτη 5 (1), Μπασδέκη 6 (1), Πολύζου 7, Τσομπανοπούλου, Σιουμουρέκη 13 (2), Καραστάθη, Κοτοπούλη 4, Νταϊάκη 18 (2).