Πρώτο τρίποντο για τη Νίκη στα πλέι οφ, 1-0 την ΑΕΚ Β’ με Πέττα

Ο Πέττας δέχεται τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του για το γκολ που πέτυχε
Οι κυανόλευκοι έχασαν και πέναλτι με τον Κάσσο στο 36'

Πρώτο τρίποντο για τη Νίκη στη διαδικασία των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2, με τους κυανόλευκους να επικρατούν με 1-0 της ΑΕΚ Β’ στο Πανθεσσαλικό με γκολ του Πέττα στο 29’, που ήταν «ευγενική χορηγία» της άμυνας των φιλοξενούμενων.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με τον Κάσσο στο 36’, ενώ υπήρξαν εκατέρωθεν καλές στιγμές είτε για το 1-1 είτε για το 2-0, με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να είναι αποτελεσματικοί.

Η Νίκη διέκοψε ένα αρνητικό σερί πέντε αγώνων χωρίς τρίποντο, πηγαίνοντας στους 20 βαθμούς, όσους έχει και ο Μακεδονικός, που επιβλήθηκε με 3-2 της ΑΕΛ. Η ΑΕΚ Β’ από τη μεριά της έμεινε στους 18, ενώ ο Λεβαδειακός στο ρεπό του διατήρησε το +7 από την ΑΕΛ (35-28).

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ μέρος

3’ δυνατό σουτ του Κυριακίδη εκτός περιοχής, που μπλόκαρε ο Γκίνης

8’ μακρινό σουτ του Αναστασίου, που έφυγε δύο μέτρα άουτ

20’ πάνω από τα δοκάρια το σουτ εκτός περιοχής του Κυριακίδη

21’ ίδια κατάληξη στην απέναντι εστία μετά το σουτ του Ζίνι

22’ πάλι το εκτός περιοχής του Ζίνι έφυγε πάνω από τα γκολπόστ

27’ ο Γεμπόα ανέβηκε στην επίθεση και δοκίμασε το δεξί του πόδι από μακριά, με τον Γκαραβέλη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει

29’ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ είχε να εκτελέσει ελεύθερο, ο Χρυσόπουλος έδωσε την μπάλα στον τερματοφύλακα Γκίνη, αλλά παρενεβλήθη ο Πέττας, που έκλεψε και είχε εύκολο έργο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

36’ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ: ο Κάσσος έστειλε την μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε στο 35’ ο Στίκας για ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Τζούντα Γκαρσία

37’ την κεφαλιά του Κάσσου μετά τη σέντρα του Παναγιωτίδη μπλόκαρε ο Γκίνης

38’ πάνω από τα δοκάρια η σέντρα-σουτ του Μαχαίρα από θέση μέσα αριστερά της περιοχής

40’ κανένα πρόβλημα για τον Γκίνη στην αδύναμη κεφαλιά του Στίκα

42’ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γεμπόα να πιάνει κοντινή κεφαλιά, που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια μετά το κόρνερ του Ρουκουνάκη από τα αριστερά

44’ σέντρα του Μαχαίρα από τα αριστερά και κεφαλιά του Θεοδωρίδη πάνω από την εστία σε νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ Β’

Β’ μέρος

48’ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, όταν ο Ζίνι δέχθηκε τη σέντρα του Χριστόπουλου και βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι σε απόσταση αναπνοής από την εστία, αλλά με δύσκολη κεφαλιά σε κίνηση αστόχησε

51’ αξιόλογο σουτ του Χριστόπουλου πάνω από τη εστία

54’ ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ με κεφαλιά του Χριστόπουλου για οφσάιντ

58’ στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού η μπάλα μετά από σέντρα του Κάσσου που βρήκε σε αντίπαλο και κόρνερ για τη Νίκη

64’ νέα σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Ζίνι να ξεφεύγει από τα αριστερά και να δίνει προς τα πίσω στον προωθημένο δεξιό μπακ Κάτσικα, που σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Γκαραβέλης απέκρουσε

65’ τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη, με τον Κρητικό να μην μπορεί να νικήσει με σουτ τον Γκίνη. Ο Λαρισαίος παίκτης δέχθηκε την παράλληλα πάσα πάρε-βάλε του Κάσσου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει

66’ πάνω κάτω η μπάλα, με τον Γκαραβέλη με τα πόδια να κάνει μία σπουδαία απόκρουση σε πλασέ από θέση βολής του Θεοδωρίδη

68’ εκτός εστίας το φάουλ του Μαχαίρα

72’ πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Κάτσικα

82’ δεν ανησύχησε ο Γκαραβέλης από το σουτ πάνω από την εστία του Ζίνι

84’ τετ-α-τετ του Μπαλλά μετά την πάσα του Πολίτη, αλλά με το σώμα ο Γκίνης απέκρουσε το σουτ του νεαρού φορ της Νίκης, που έχασε μοναδική ευκαιρία, για να καθαρίσει το ματς

88’ κανένα πρόβλημα για τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γκίνη

88’ ο Πολίτης πήγε να κάνει ό,τι και τον Λεβαδειακό στο κύπελλο, αλλά το αριστερό πλασαριστό σουτ πέρασε δίπλα από το δεξί παραθυράκι σε σημαντική στιγμή της Νίκης

94’ δύο μέτρα άουτ η κεφαλιά του Χριστόπουλου

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας (62’ Γιαννίτσης), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (63’ Γαβριηλίδης-76’ Μιράντα), Κάσσος, Κρητικός (76’ Μπαλλάς), Πέττας (58’ Πολίτης)

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Ραντόνια, Γιαννούλης, Γεμπόα, Χρυσόπουλος (79’ Κανελλόπουλος), Λαμαράνα, Ρουκουνάκης (46’ Σαμπανάτζοβιτς), Τζούντα Γκαρσία (46’ Χριστόπουλος), Ζίνι, Μαχαίρας, Θεοδωρίδης (84’ Τιεΐ)