Το προσπάθησε, αλλά έχασε με 60-72 από τη Νήαρ Ηστ η Νίκη

Ο Ύμερι της Νήαρ Ηστ έτοιμος να πασάρει σε συμπαίκτη του
Δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα οι κυανόλευκοι

Η Νίκη, αν και προσπάθησε πολύ, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Νήαρ Ηστ στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, χάνοντας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της National League 1 με 60-72.

Η Νίκη, που δεν μπόρεσε να κατακτήσει το τρίτο σερί ροζ φύλλο αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω ακόμη και με πέντε πόντους (12-17) και τελικά η περίοδος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-19.

Η βολιώτικη ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο εξακολουθούσε να είναι κοντά στο σκορ και στα 5.27’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με κάρφωμα του Βλαχογιάννη στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 25-27, για να έρθει στην επόμενη επίθεση ο Βερτζάγιας να φέρει το ματς στα ίσια (27-27).

Για πρώτη φορά η Νίκη προηγήθηκε με τρίποντο του Κουτίνα στο 1.21’ με 33-32, ενώ ο ίδιος παίκτης με 1/2 βολές σημείωσε στο 34-32. Ωστόσο, η Νίκη στο υπολειπόμενο διάστημα δέχθηκε ένα μίνι σερί 0-4, με τον Καραχάλιο στην εκπνοή κάτω από το καλάθι να διαμορφώνει το 34-36 στο 20’.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κακό της Νίκης, που για σχεδόν οκτώ λεπτά είχε πετύχει μόλις έναν πόντο. Στα 6.30’ Βλαχογιάννης με 1/2 βολές (35-42) σταμάτησε το σερί 0-6 της Νήαρ Ηστ συνολικά στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δεύτερου μέρους.

Ακολούθησε ωστόσο ένα νέο σερί των φιλοξενούμενων με 0-8 έως τα 2.30’ με τον Καρυστινό σ’ εκείνο το σημείο να γράφει το 35-50, ενώ ο Κουτίνας πέτυχε τους πρώτους πόντους εντός παιδιάς της Νίκης στην 3η περίοδο με σουτ έξω από τα 6.75 (38-50).

Η Νίκη κατάφερε να ξεκινήσει το τέταρτο με μονοψήφια διαφορά χάρη σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Γυφτάκη, που διαμόρφωσε το 44-52 στο 30’, ενώ με τρίποντο του 18χρονου Μισαηλίδη στα 7.57’ πριν το τέλος του αγώνα το 51-55, με τη Νίκη να ξαναμπαίνει δυναμικά στο ματς.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μετά το τάιμ άουτ που πήραν, πέτυχαν καλάθι με τον αφύλακτο κάτω από τη στεφάνη Δημητρίου (51-57), για να μειώσει ο Βλαχογιάννης σε 53-57.

Ο Ζήρος στα 6.37’ εκτέλεσε δυο βολές εύστοχα (53-59), ο Μισαηλίδης έδειξε για μία ακόμη φορά ότι δεν .. μασάει, μειώνοντας σε 55-59, με τον Τσαφάρα να ξαναπηγαίνει τη Νήαρ Ηστ στο +6 και ο Καραχάλιος στα 4.44’ στο +8 (55-63).

Στα 3.57’ ο Γυφτάκης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, έχοντας πέσει στο παρκέ να διεκδικήσει την μπάλα με τον Ζήρο και μάλιστα επειδή διαμαρτυρήθηκε για την απόφαση των διαιτητών δέχθηκε τεχνική ποινή και κάθισε στον πάγκο με πέντε φάουλ.

Ο Καραχάλιος στα 3.45’ έκανε νέα ζημιά στη Νίκη, επιτρέποντας στην ομάδα του μετά από ώρα να πάρει διψήφια διαφορά (55-65, +10).

Ο Μισαηλίδης έδωσε τη λύση από τη γραμμή των βολών (57-65) και πάλι ο ίδιος με βολή για τεχνική ποινή έκανε το 58-65, ενώ 2/2 είχε αμέσως μετά ο Κουτίνας (60-65) που είχε κερδίσει φάουλ στην ίδια φάση.

Ο Κουπίδης ήταν απόλυτα ψύχραιμος στο 1.48’ από τη γραμμή των βολών και ένα τελείως αχρείαστο λάθος στην επαναφορά έδωσε την ευκαιρία στον Ζήρο να δώσει σαφές προβάδισμα νίκης στη ομάδα του (60-69), τελειώνοντας ο ίδιος το ματς με τρίποντο από τη γωνία στο 1.02’, γράφοντας το 60-72.

Πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει προς την πλευρά της Νήαρ Ηστ, που πήρε τελικά το διπλό με αυτό το σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-19, 34-36, 44-52, 60-72

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 14, Κουτίνας 13 (2), Τάσσος, Κωστούλας 5 (1), Γυφτάκης 12 (2), Μισαηλίδης 8 (1), Βερτζάγιας 4, Βρεττάς 1, Οικονομίδης 3, Σούκερας

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 23, Δέλγας 7 (1), Ύμερι 4, Ζήρος 7 (1), Καρυστινός 4, Τσαφαράς 10 (2), Δημητρίου 4, Κουπίδης 8, Τηλιόπουλος 3, Αουτερβάαλ 2, Καρασταμάτης.