«Τρόμαξε» Βίκο και … διαιτητές η Νίκη και έχασε με το ζόρι

Φάση από το σημερινό ματς
Τρομερά παράπονα από τη διαιτησία για τους Βολιώτες, που ηττήθηκαν στα Γιάννενα με 76-63

Η Νίκη «τρόμαξε» τον Βίκο στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων, αλλά τελικά δεν κατάφερε να φύγει με ένα διπλό, που θα αποτελούσε μεγάλη υπέρβαση, χάνοντας στο τέλος με 76-63, τη στιγμή που στις αρχές της τέταρτης περιόδου είχε προηγηθεί με 50-55.

Αυτό το προβάδισμα φαίνεται ότι όχι απλώς τρόμαξε, αλλά… τρομοκράτησε και τους διαιτητές Παπαγερίδη και Λαδά (σ.σ. ο πρώτος διαιτητής Μαραμής είχε σωστές αποφάσεις), οι οποίοι έσπρωξαν τους γηπεδούχους, για να ανατρέψουν την κατάσταση και να φτάσουν στην επιτυχία, αν και οι δύο προαναφερθέντες ρέφερι είχαν δώσει δείγματα γραφής από το πρώτο δεκάλεπτο, αδικώντας σε πολλές φάσεις τη Νίκη.

Ο καταλογισμός των φάουλ θεωρήθηκε πολύ μεροληπτικός από τη βολιώτικη ομάδα, ενώ λίγο μετά το καλάθι με μακρινό δίποντο του Γυφτάκη, με το οποίο έγινε το 50-55, δόθηκαν δύο τεχνικές ποινές στον παίκτη της Νίκης, που αποβλήθηκε. Μάλιστα, είχε δοθεί λίγο πριν άλλη μία τεχνική ποινή στον πάγκο και συγκεκριμένα στον Παναγιώτη Τσώλη, που είχε διαμαρτυρηθεί δικαίως για ένα σφύριγμα.

Πέρα από τον ρόλο της διαιτησίας, να σημειωθεί ότι μία από τις αιτίες της ήττας ήταν και το επιθετικό μπλακ άουτ από το 8.43’ πριν τη λήξη έως το 4.26’, καθώς αυτό το διάστημα οι παίκτες της Νίκης έμειναν άποντοι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 14-0, μετατρέποντας το σκορ σε 64-55 και βάζοντας τις βάσεις της επιτυχίας τους.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη αρχικά έκανε μία μεγάλη ανατροπή, καθώς μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω με 14 πόντους (27-13), αλλά στη δεύτερη περίοδο άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντάς την έως τους τέσσερις (31-27), με το πρώτο μέρος να λήγει με 39-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη ήταν εξαιρετική στην άμυνα και τρέχοντας αρκετές φορές στο ανοιχτό γήπεδο έκανε επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα 11-19 και ξεκίνησε την τελευταία περίοδο προηγούμενη με +1 (50-51).

Όπως σημειώσαμε, πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς στο 8.43’πριν το φινάλε με 50-55, αλλά η συνέχεια ήταν αρνητική, με τους διαιτητές να αφήνουν με πολλά παράπονα τους Βολιώτες, που θεωρούν ότι σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν την εξέλιξη του ματς.

Η Νίκη, στη οποία στοίχισαν για μία ακόμη φορά οι πολλές χαμένες βολές, στην τελευταία της προσπάθεια μείωσε έως και τους έξι (66-60), αλλά δέχτηκε ένα 5-0 και όλα τελείωσαν, με τους Βολιώτες να υφίστανται την έκτη τους ήττα σε εννιά ματς, ενώ οι Γιαννιώτες έχουν πλέον θετικό “ισοζύγιο” με 5-4.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι της Νίκης για το 2023, καθώς ακολουθεί το προγραμματισμένο της ρεπό στην 10η αγωνιστική, ενώ η 11η γίνεται στις 6/1/2024.

Δεκάλεπτα: 27-13, 39-32, 50-51, 76-63

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Ιγκρουτίνοβιτς 10, Τσιλούλης 18 (2), Πάτρας 8, Τάταρης 16, Μαυρογιάννης 8, Αναγνωστάκης 9 (2), Βακουφτσής 3 (1), Μόρας 4, Αποστόλου.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 4, Βρεττάς 10, Κουτίνας 12 (1), Οικονομίδης 10 (1), Γυφτάκης 6, Σούκερας 5 (1), Τάσσος 2, Κωστούλας 8, Βερτζάγιας 5 (1), Μισαηλίδης 1.

11.Πρωτέας Γρεβενών 8

*Βίκος Ιωαννίνων και Νίκη Βόλου δεν έκαναν το ρεπό τους και έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

**Πρωτέας Γρεβενών και ΝΕΟ Ληξουρίου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.