Τέσσερα μετάλλια η Ευτυχία Ιωαννίδη στο Πανελλήνιο Χειμερινό Πρωτάθλημα

Η Ιωαννίδη στην απονομή του ενός από τα τρία ασημένια μετάλλια
Η κολυμβήτρια του ΟΕΑΝΑΒ πήρε τρία ασημένια στην Κ23 και ένα χάλκινο στην Open

Στο Πανελλήνιο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών η Ευτυχία Ιωαννίδη του ΟΕΑ-ΝΑΒ κατέκτησε τρία μετάλλια στην κατηγορία Κ23 και ένα στην κατηγορία Open.

Πιο αναλυτικά στις νέες γυναίκες Κ23 πήρε τρία ασημένια μετάλλια: στα 200μ μικτή, στα 100μ και στα 200μ ύπτιο.

Αν εφαρμοζόταν πάντως η προκήρυξη η Ευτυχία Ιωαννίδη θα είχε πάρει στα 100μ. ύπτιο το χρυσό αντί για το ασημένιο.

Στη γενική κατηγορία πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο, ενώ ήταν 4η στα 200μ μικτή και 8η στα 100μ ύπτιο.

Ο ΟΕΑΝΑΒ συγχαίρει και τους άλλους τρεις αθλητές του, που εκπροσώπησαν επάξια τον σύλλογο στην εν λόγω διοργάνωση.

Συγκεκριμένα, ο Νικόλαος Λύτρας ήταν 10ος στα 50μ, 18ος στα 100μ και 20ος στα 200μ πρόσθιο στην κατηγορία OΠEN.

Ο Γιώργος Ιωαννίδης ήταν 13ος στα 400 ελ. και 24ος στα 200μ και 44ος στα 100μ ελεύθερο, στην κατηγορία OΠEN

Η Ιουλία Νιζάμη, από τις μικρότερες ηλικιακά συμμετέχουσες, πήρε το «βάπτισμα του πυρός», τερματίζοντας 22η στα 400 μικτή στην ΟΠΕΝ κατηγορία

«ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους προπονητές μας, Δημήτρη Αδαμόπουλο και Κωνσταντίνο Χατζηγεωργίου, που σε αντίξοες συνθήκες αγωνίζονται να αναδείξουν τις προσπάθειες και τα ταλέντα ΟΛΩΝ των αθλητών της αγωνιστικής ομάδας», αναφέρει ο ΟΕΑΝΑΒ.

Η αποστολή του ΟΕΑΝΑΒ στο χειμερινό πρωτάθλημα

Ενσταση για τη θέση της Ιωαννίδη στα 100μ. ύπτιο Κ23

Ο βολιώτικος σύλλογος να τονιστεί ότι έκανε ένσταση για την απόφαση της τεχνικής επιτροπής των αγώνων σχετικά με την κατάταξη του αγωνίσματος 100 μέτρα ύπτιο Κ23.

Συγκεκριμένα στον προκριματικό η ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ με επίδοση 1:06.10 προκρίθηκε για τον μεγάλο τελικό με τον 7ο καλύτερο χρόνο, ενώ η ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) με επίδοση 1:06.26 προκρίθηκε για τον μικρό τελικό με τον 9ο καλύτερο χρόνο. Στους απογευματινούς τελικούς η ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ) με επίδοση 1:06.45 κατατάχθηκε στην 8η θέση του μεγάλου τελικού, ενώ η ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) με επίδοση 1:05.27 κατατάχθηκε στην 1η θέση του μικρού τελικού.

Στην κατάταξη που ανακοίνωσε η επιτροπή αγώνων είχαμε:

Κατηγορία ΟΡΕΝ 8η θέση ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ) 9η θέση ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

Κατηγορία Κ23 1η θέση ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΣΟΦΙΑ (Ν.Ο.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) 2η θέση ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΕΥΤΥΧΙΑ (Ο.Ε.Α.Ν.Α.ΒΟΛΟΥ).

Η προκήρυξη της ομοσπονδίας σχετικά με τους αγώνες αυτούς ήταν κοινή και για τις δύο κατηγορίες (ΟΡΕΝ και Κ23) και το επίμαχο κομμάτι που έφερε και τις αντιδράσεις του συλλόγου έχει ως εξής: «Διευκρινίζεται ότι ανεξάρτητα των επιδόσεων που θα επιτύχουν όσοι συμμετέχουν στους τελικούς, δεν μπορεί να καταταγεί κάποιος που αγωνίζεται στον τελικό Α΄, σε χειρότερη από την 8η θέση, ούτε κάποιος που αγωνίζεται στον τελικό Β΄, σε καλύτερη από την 9η και χειρότερη από την 16η θέση».