Απολαυστική Νίκη, 0-3 την ΑΕΚ Β’ με … μπαλάρα

Ο Μιράντα μόλις έχει κάνει το 0-2 και πανηγυρίζει
Τρίτο σερί τρίποντο για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου

Απόλυτα δίκαιο τρίποντο για τη Νίκη, το τρίτο συνεχόμενο στη Super League 2, με τους απολαυστικούς κυανόλευκους να επικρατούν απόλυτα δίκαια με σκορ 0-3 της ΑΕΚ Β’ στο Σεραφείδειο με γκολ των Ριμπέιρο στο 65’, Μιράντα στο 78’ και Κάσσου στο 87’ για την 7η αγωνιστική του πρώτου ομίλου, φτάνοντας τους εννιά βαθμούς.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Η Νίκη στο πρώτο μέρος από το τέταρτο και μετά απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου, ενώ ήταν αυτή που είχε τις φάσεις για το γκολ, το οποίο όμως δεν πέτυχε, παρότι το δικαιούνταν. Αρνητική εντύπωση προκάλεσαν κάποιες αποφάσεις του διαιτητή Βλάχου, ο οποίος δεν έδωσε δύο οφθαλμοφανή φάουλ στο κέντρο σε Μπαχανάκ και Παναγιωτίδη που τραυματίστηκαν κιόλας, δίνοντας το δικαίωμα στην ΑΕΚ Β’ να βγάλει επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη συνέχισε να είναι το αφεντικό του ματς, αυτή τη φορά όμως η ανωτερότητά της επισφραγίστηκε με τρία πανέμορφα γκολ από Ριμπέιρο, Μιράντα και Κάσσο.

Από την άλλη ο διαιτητής Βλάχος, που γενικώς δεν έκανε το πολύ μεγάλο λάθος, συνέχισε κι αυτό το διάστημα να προκαλεί με τις αποφάσεις τους σε μη καταλογισμό κάποιων φάουλ υπέρ της Νίκης, ενώ χάρισε την κίτρινη στον Μουστάκα στο 85’ που «κλάδεψε» εν ψυχρώ τον Κυριακίδη, ο οποίος τραυματίστηκε. Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου το ‘χει πάρει απόφαση ότι θα πρέπει φέτος να κερδίζει και τους διαιτητές.

Η διάταξη των δύο ομάδων

Η ΑΕΚ Β’ είχε τον Γκίνη κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Κάτσικας, Γεωργέας (πλάγιοι μπακ), Κοσίδης, Χρυσόπουλος (στόπερ) ήταν στην άμυνα. Ραντόνια, Ρουκουνάκης αποτέλεσαν το δίδυμο των αμυντικών μέσων, ο Λαμαράνα έπαιζε μπροστά τους στον άξονα, ενώ οι Ανδρικόπουλος και Χριστόπουλος βοηθούσαν από τα άκρα τον φορ Τιέι.

Για τη Νίκη πέραν του τερματοφύλακα Γκαραβέλη, οι Κάσσος, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Αναστασίου ήταν με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά στην άμυνα. Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, Κρητικός, Ριμπέιρο στα άκρα και στην κορυφη της επίθεσης ο Τζιώρας.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

12’ το σουτ εκτός περιοχής του Χρυσόπουλου πέρασε πολύ ψηλά άουτ

23’ ο Κρητικός μετά την κάθετη του Παναγιωτίδη βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά η πάσα που έκανε, για τον αφύλακτο και έτοιμο να σκοράρει Ριμπέιρο σταμάτησε σε πόδι αντιπάλου

25’ ο Τζιώρας μετά την τροφοδότηση από τον Ριμπέιρο σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά με το αριστερό πόδι ο γκολκήπερ Γκίνης απέκρουσε στην πρώτη σημαντική στιγμή για τη Νίκη στο ματς

28’ ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ανδρέου πήρε την κεφαλιά, που πέρασε λίγο πάνω δοκάρια

30’ γύρισμα του Παναγιωτίδη από τ’ αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε στο ύψος της μικρής περιοχής να κάνει την προβολή ο Τζιώρας και μπλόκαρε ο Γκίνης

32’ εντυπωσιακή απομάκρυνση στο αριστερό παραθυράκι από τον Γκίνη στο απευθείας φάουλ του Ριμπέιρο

44’ λίγο πάνω από την εστία η μπάλα μετά τη σέντρα του Ρουκουνάκη και την προσπάθεια του Ανδρέου να διώξει με το δεξί πόδι

Β’ μέρος

50’ αδύναμη η κεφαλιά του Κάσσου, στην αγκαλιά του Γκίνη

58’ ανατροπή του Κρητικού λίγο έξω από την περιοχή, τίποτα λέει ο προκλητικός Βλάχος, που ήταν μπροστά στη φάση

64’ πάνω σε πόδια αμυνομένων το δεξί σουτ εντός περιοχής από τον Ριμπέιρο

65’ ΓΚΟΛ 0-1 με άψογο πλασαριστό δεξί σουτ από θέση μέσα αριστερά στη δεξιά κλειστή γωνία ο Ριμπέιρο άνοιξε το σκορ για τη Νίκη, που ήταν συνέχεια στην επίθεση. Την ασίστ χρεώθηκε ο Μοράρ, που μόλις είχε μπει στο γήπεδο

77’ ΓΚΟΛ 0-2 ο Μιράντα με εκπληκτική ατομική προσπάθεια και φοβερό συρτό διαγώνιο σουτ από τα δεξιά κλείδωσε το τρίποντο για τη Νίκη

87’ ΓΚΟΛ 0-3 με απίστευτο αριστερό σουτ εντός περιοχής στο δεξί παραθυράκι ο Κάσσος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του

Κίτρινες: 45’+1’ Τιέι-16’ Γαβριηλίδης

ΑΕΚ Β’ (Κούστας): Γκίνης, Κάτσικας, Γεωργέας, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Ρουκουνάκης (67’ Σαμπανάτζοβιτς-72’ λ. τρ. Πανεράς), Λαμαράνα, Ανδρικόπουλος (67’ Κοντορουχάς), Χριστόπουλος (83’ Σταμούλης), Τιέι (83’ Μουστάκας)

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ (55’ λ. τρ. Γρομητσάρης), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (55’ Λίταινας), Κρητικός (64’ Μιράντα), Ριμπέιρο (79’ λ. τρ. Τοπαλίδης) , Τζιώρας (64’ Μοράρ)