Δεύτερη ευρωπαϊκή ήττα για τον Αρη

Με τους Τολιόπουλο και Σόουζα κορυφαίους, ο Άρης πάλεψε στη Λιθουανία, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Λιετκαμπέλις, γνωρίζοντας την ήττα με 84-74, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Euro Cup.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ να είναι 7-9 στο 4ο λεπτό. Όμως, ένα σερί της Λιετκαμπέλις έστειλε το σκορ στο 18-9 με τον Αρη να είναι αρκετά άστοχος.

Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 18-15 στο 7ο λεπτό, αλλά ήταν κακή στην άμυνα και έχανε με 23-15 δυο λεπτά πριν το τέλος, για να έρθει ο Τολιόπουλος με δικά του καλάθια να διαμορφώσει το 23-20 της πρώτης περιόδου.

Με τον Σανόγκο να παίρνει πρωτοβουλίες ο Αρης προηγήθηκε με 25-26 στο 13ο λεπτό, αλλά η ατυχία «χτύπησε» τον Αρη, καθώς ο Μπλούμπεργκς τραυματίστηκε στο πόδι στη συνέχεια. Παρόλ’ αυτά οι κιτρινόμαυροι πάλευαν να μείνουν ζωντανοί, όμως στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και βρέθηκαν να χάνουν με 43-36.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε με σκοπό να καλύψει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ ήταν 51-46 στο 24’. Και εκεί που μείωσε με τον Γκάλινατ σε 51-49 η Λιετκαμπέλις ξέφυγε στο 27’ με 58-52. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Αρη να χάνει με ένα καλάθι (61-59) και τον Τολιόπουλο να κάνει … ματσάρα!

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Η Λιετκαμπέλις μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 68-59 στο 34’ και πήγε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (76-64) και κάπου εκεί απομακρύνθηκε η νίκη για τον Αρη, που έχασε με δέκα.

Τέλος, να σημειωθεί ότι στη Θεσσαλονίκη θα φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του Μπλούμπεργκς.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέκις 6 (1), Λιπκεβίτσιους 5 (1), Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 5, Βάρνας 3 (1), Όρελικ 19 (4), Πόποβιτς 13, Χατζιμπέκοβιτς 3, Βαλίνσκας 8 (2), Σιρβίντις 21 (2).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 19 (3), Καρ 6, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 2, Μποχωρίδης 8 (2), Ντε Σόουζα 16, Χάρελ , Γκάλινατ 15 (2).