Διπλό της Νίκης στην τελευταία “έξοδό” της

Κέρδισε 0-2 τον Παναθηναϊκό Β'

Την 15η νίκη πέτυχε η Νίκη Βόλου που στην 30η και τελευταία αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Super League 2 κερδίζοντας  0-2 τον Παναθηναϊκό Β’ στο «Ζηρίνειο» Δημοτικό Στάδιο Κηφισιάς…

Για τη Νίκη ήταν η τελευταία έξοδος αλλά…υπάρχει άλλη μια υποχρέωση καθώς μετά την ανατροπή της αρχικής απόφασης θα κληθεί να κάνει ανατροπή και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ που θα συνεχιστεί από το λεπτό που διακόπηκε (49′), την Τρίτη 20 Ιουνίου στη Νεάπολη με το σκορ στο 1-2!

Σήμερα απέναντι στον ΠΑΟ Β’ η Νίκη σε ένα ματς που κατά διαστήματα ηταν με βροχή…έδειξε ότι δίκαια είναι στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας με την 6η εκτός έδρας νίκη της. Η Νίκη άνοιξε στο σκορ στο 40′ με τον Παναγιωτίδη και στο 42′ έφτασε και στο 0-2 με σκόρερ τον Γαβριηλίδη.

Δυο γκολ στο α΄μέρος

Η Νίκη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της με δυο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο!

Η Βολιώτικη ομάδα από την αρχή του ματς άρχισε να απειλεί την εστία του Παναθηναϊκού Β’ , έχοντας στο 7′  το πρώτο σουτ με τον Αναστασίου που δεν ανησύχησε τον Μαργκόνο, στο 8 το φάουλ από τον Παναγιωτίδη διώχτηκε από αμυνόμενους πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και στο 9 ‘ ζήτησε και πέναλτι σε τράβηγμα του Κρητικού

Στο 15′ από σέντρα του Κυριακίδη η κεφαλιά του Τζιώρα εφυγε άουτ, στο 19′ ο Μαργκόνο μπλόκαρε το πλασέ του Γαβριηλίδη, στο 35′ το σουτ από τον Κρητικό, έφυγε άουτ ενώ πέντε λεπτά μετά η Νίκη πήρε το προβάδισμα

Στο 40′ ο Κρητικός το δυνατό σουτ απέκρουσε αρχικά ο Μαργκόνο με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Παναγιωτίδης από κοντά έκανε το 0-1

Το 0-2 δεν άργησε αφού στο 42′ ο Κρητικό πάσαρε στον Γαβριηλίδη που απέναντι από την εστία πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα

Σε αυτό το πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟ Β’ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός με ενέργειες των Τερεζίου και Νταμπίζα χωρίς αποτέλεσμα….

Έμεινε το 0-2

Στο δεύτερο μέρος με τη βροχή να γίνεται και πιο έντονη ο ρυθμός δεν έπεσε και  η Νίκη ήταν αύτη που έλεγχε το παιχνίδι. Στο 66′ η Βολιώτικη ομάδα έφτασε κοντά σε ένα ακόμη γκολ αλλά το φάουλ που εκτέλεσε ο Κυριακίδης, με τον Μαργκόνο να απογειώνεται και να σώζει την ομάδα του από τρίτο τέρμα…

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας), Βοηθοί: Οικονόμου, Κακαφώνης (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες:  28′ Κυριακίδης, 72΄Κριμιτζάς, 86′ Λάμψιας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Β’ : Μαργκόνο, Λάμψιας, Αθανασακόπουλος (86΄Σερπέζης), Σαρδέλης (86′ Αλμπάνης), Ρόμπι, Προδρομίτης, Καραμπάς (86΄Καρβούνης), Μαντσίνι (70′ Βολάκης), Νταμπίζας, Κυριόπουλος (55′ Βουτσάς), Τερεζίου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (68′ Μέτσε), Τσουκαλάς (60′ Ολαιζόλα),Κυριακίδης, Κρητικός ( 70′ Κριμιτζάς), Τζιώρας.