Επιβίωσε στο «θρίλερ» η Καρδίτσα και έμεινε στην Basket League!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και με τον Ιωνικό να προηγείται για πάνω από 39 λεπτά, η Καρδίτσα έκανε την ανατροπή στο τέλος και νικώντας 85-83, εξασφάλισε την παραμονή στην Basket League!

Με τα μεγάλα σουτ του Γκάλινατ στα τελευταία λεπτά και τις κρίσιμες βολές του Πρίτζετ στα 13,2’’ πριν από τη λήξη, η Καρδίτσα νίκησε 85-83  ανέβηκε στο  5-17 και θα παίζει στα μεγάλα… σαλόνια και την επόμενη σεζόν, ενώ από την άλλη η ομάδα της Νίκαιας τερμάτισε στην τελευταία θέση με 4-18 και θα αγωνίζεται στην Α2!

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Ιωνικό, ο οποίος πήγε στο 3-10 στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά, η ομάδα της Νίκαιας ανέκτησε τον έλεγχο και με τον ορεξάτο Αρσενόπουλο από τον πάγκο έκλεισε με σερί 9-0 το πρώτο δεκάλεπτο, για το +12 (13-25).

Με καλάθια του Μπαρτ, ο Ιωνικός ξέφυγε στο +13 (17-30) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρηδες τους Έβανς και Γκάλινατ «ψαλλίδισαν» τη διαφορά στο -4 (41-45), με τον Μάιερς να κάνει 1/2 βολές και να διαμορφώνει το 41-46 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ορεξάτο Γκάλινατ η Καρδίτσα έκανε επιμέρους σκορ 8-2 στην αρχή του δεύτερου μέρους και ισοφάρισε (48-48), στο 23’. Στη συνέχεια, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Αγραβάνη στον Αρσενόπουλο έκοψε το μομέντουμ των γηπεδούχων και το… έδωσε στον Ιωνικό, ο οποίος ξέφυγε στο +6 (50-56), στο 26’, ενώ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τον «ζεστό» Μπαρτ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (56-61).

Με τον Μπαρτ να συνεχίζει το… βιολί του και να μην έχει αντίπαλο ο Ιωνικός ξέφυγε στο +12 (61-73), στο 34’. Η Καρδίτσα βρήκε κάποια καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, αλλά η ομάδα της Νίκαιας διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας της (67-79), μέχρι το 36’. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μέσα από την άμυνά τους και με Πρίτζετ και Γκάλινατ έκαναν επιμέρους σκορ 12-1, πλησίασαν στο καλάθι (78-80), στο 1:15’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κρατούνταν μπροστά χάρη στις βολές, με τον Γκάλινατ να ισοφαρίζει (83-83), με ένα μεγάλο τρίποντο στα 35,9’’. Η Καρδίτσα έκανε το κλέψιμο στην επόμενη άμυνα, με τον Πρίτζετ από τη γραμμή να κάνει 2/2 για το πρώτο προβάδισμά της (85-83), στα 13,2’’. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Μπαρτ αστόχησε και έτσι η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε τη νίκη και έμεινε στην κατηγορία!

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83