Επιβλητικός ο Κένταυρος Αγριάς, 30-21 τον Αμύντα Αμυνταίου στο ντέρμπι

Τέσσερα πέναλτι απέκρουσε ο Γκαμώτσος

Επιβλητικός για ακόμη μια φορά ήταν ο Κένταυρος Αγριάς. Επικράτησε με 30-21 του Αμύντα Αμυνταίου στο ντέρμπι της την 5ης αγωνιστικής του β’ ομίλου της Β’ Εθνικής χάντμπολ ανδρών και φιγουράρει πρώτος και μόνος στη βαθμολογία.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, και οι δύο ομάδες είχαν από έξι (6) δίλεπτες αποβολές, ο Κένταυρος έκανε μουδιασμένο ξεκίνημα και έχανε μέχρι το 25’. Από το σημείο αυτό όμως και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 14-13 και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται σταδιακά. Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και στη λήξη του παιχνιδιού ο φωτεινός πίνακας του ΕΑΚ Βόλου έδειξε το  οριστικό 30-21.

Οι Κρατήρας και Αναστασίου ήταν για ακόμη μια φορά «διαβασμένοι», αφού εξουδετέρωσαν όλα τα ατού των φιλοξενούμενων. Επίσης, ευτύχησαν να έχουν τον τερματοφύλακα Γρηγόρη Γκαμώτσο σε εκπληκτική μέρα. Απέκρουσε τέσσερα πέναλτι και με καίριες επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία έδωσε το έναυσμα για την νίκη, ενώ οι Λαζάρου με εννιά (9) τέρματα και αντίστοιχα ο Χιώτης με οκτώ (8) διακρίθηκαν στην επίθεση. Η συμβολή της άμυνας ήταν καθοριστική-κυρίως στο δεύτερο μέρος- και αποτέλεσε τη λύση στον γρίφο.

Το επόμενο Σάββατο (2/12) ο Κένταυρος θα ταξιδέψει στην ακριτική Καστοριά με στόχο να διευρύνει το αήττητο σερί του.

Πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 6-7, 8-9, 11-10, 14-13 [ημ], 17-13, 18-15, 20-17, 23-17, 26-19, 30-21.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ: Γκαμώτσος, Καλαποδάς , Λαζάρου 9, Χαλκιάς, Ελευθεριάδης 2, Αντωνιάδης 2, Χιώτης 8, Αθ. Μηλιόρδος, Καρανάσιος 3, Ζαμάνης, Μακρής 2, Μιχαλόπουλος 3, Πάσχος 1

Δίλεπτα 6-6. Πέναλτι 1/1-6/2.