Η Βελέζ Μόσταρ αντίπαλος της ΑΕΚ

Η Βελέζ Μόσταρ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, καθώς νίκησε και στη Βόρεια Ιρλανδία την Κολερέιν με 2-1 (σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει και στην έδρα της) και θα αντιμετωπίσει τους “κιτρινόμαυρους” στις 22 και 29 Ιουλίου με έπαθλο την πρόκριση στον Γ’ προκριματικό γύρο.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο “Stadion Grbavica” του Σαράγεβο και η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί μία εβδομάδα μετά στο ΟΑΚΑ.

Η Κολερέιν προηγήθηκε στο 33′ με τον Σέβλιν δημιουργώντας… συνθήκες παράτασης, όμως οι Βόσνιοι έφεραν “τούμπα” το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Μπραντάο (54′) και Αντζουσιτς (71′).

Υπενθυμίζεται πως ο Άρης θα αντιμετωπίσει στον Β’ προκριματικό γύρο την Αστάνα, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στο Καζακστάν στις 22 Ιουλίου και τη ρεβάνς στις 29 Ιουλίου στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.