Ηττα στο τέλος για Ολυμπιακό Βόλου από τον Πιερικό Αρχέλαο

Στιγμιότυπο από το σημερινό παιχνίδι
Με παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις

Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε στις λεπτομέρειες με 54-59 από τον Πιερικό/Αρχέλαο σε κεκλεισμένων των θυρών ματς στο ΕΑΚ για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου, που επέστρεψε από το μείον 14 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε ακόμη και με τέσσερις, ωστόσο η διαιτητική τριάδα των Ηλιόπουλου-Κανελλίδη-Κλεπουσνιώτου φάνηκε να αδικεί σε κρίσιμα σημεία τους γηπεδούχους, όπως σε φλόπινγκ που έδωσε εις βάρος παίκτη των ερυθρόλευκων ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, αντί για επιθετικό φάουλ υπέρ του.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και κερδίζοντας με +4 το δεύτερο, ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 21-30.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +14 με ένα μίνι σερί 0-5 (21-35) στις αρχές του δεύτερου μέρους, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου απάντησε με δικό του σερί 9-0 έως το 23’ (30-35).

Στα 6.02’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου ο Δελεντζές δέχθηκε το φάουλ στον αιφνιδιασμό, που ξεκίνησε από φοβερή τάπα του Κρίπτσι στην άμυνα. Ο φόργουορντ των ερυθρόλευκων έχασε και τις δύο βολές, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι έκλεψαν και στην εξέλιξη της φάσης ο Κρίπτσι με … αρχοντικό τρόπο άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 32-35, φτάνοντας το σερί στο 11-0.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε πλέον επιστρέψει για τα καλά, με τη διαφορά να είναι ξανά στους τρεις με καλάθι του Λογοδότη στα 3.50’ (34-37).

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε δύο καλάθια από τον Ράπτη στη συνέχεια, με 1/2 βολές ο Κρίπτσι μείωσε σε 35-41, για να έρθει ο Μαλακόπουλος με τρίποντο να μειώσει στο 28.30’ σε 38-41.

Στο 1.10’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Κρίπτσι πήγε κατά μέτωπο στο καλάθι, ευστόχησε, πήρε και το φάουλ και ισοφάρισε σε 41-41. Στην επόμενη επίθεση ο Καρκατσέλης πέτυχε τρίποντο (41-44), αλλά απάντησε με το ίδιο τρόπο ο Σπανόπουλος. Ο Λογοδότης πιεζόμενος έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό Βόλου και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισόπαλες την τέταρτη περίοδο με 44-44.

Στα 8.11’ πριν τη λήξη ο Κρίπτσι έδωσε προβάδισμα στους Βολιώτες με νέο γκολ-φάουλ με 47-46, ενώ ο Στεφόπουλος επτάμισι λεπτά πριν το τέλος έγραψε το 49-46 (+3). Νέα διαφορά τριών πόντων με τον Κρίπτσι (51-48) στη συνέχεια, αλλά και τεσσάρων με 1/2 βολές του Μαλακόπουλου (52-48).

Στα 4.43’ ο Γκογκίδης με τρίποντο μείωσε σε 52-51, ενώ στη συνέχεια ο Στεφόπουλος χρεώθηκε βήματα στην επίθεση.

Το προβάδισμα πήρε ξανά ο Πιερικός στα 3.43’ με τον Ράπτη με 52-54 μετά από εύστοχη βολή για τεχνική ποινή υπέρ των φιλοξενούμενων.

«Μαχαιριά» ήταν το γκολ-φάουλ του δαιμόνιου Καρκατσέλη στα 2.17’ (52-56), με τον παίκτη του Πιερικού ωστόσο να χάνει τη βολή, όπως και οι γηπεδούχοι την επόμενη επίθεση.

Στο 1.49’ χρεώθηκε το πέμπτο φάουλ ο Κρίπτσι και με 1/2 βολές ο Ροδόστογλου σημείωσε το 52-57. Οι Βολιώτες αστόχησαν σε τρίποντο με τον Νυδριώτη, ενώ ο ίδιος στον αιφνιδιασμό ήταν πάλι άστοχος στο 1.11, όμως πάλι ο Νυδριώτης στα 27’’ με βολές έδωσε ελπίδες στον Ολυμπιακό Βόλου (54-57).

Στα 16’’ ο Ιγγλέζος στήθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και είχε 2/2 (54-59), ενώ  όλα χάθηκαν στο άστοχο τρίποντο του Μαλακόπουλου στα 8’’.

Δεκάλεπτα: 13-18, 21-30, 44-44, 54-59

Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 8 (2), Κρίπτσι 13, Νυδριώτης 5 (1), Λογοδότης Π. 8 (1), Σπανόπουλος 5 (1), Στεφόπουλος 4, Δελεντζές 11, Μπουντούρης

Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 14 (1), Λιόλιος 5 (1), Ράπτης 16, Καρκατσέλης 9 (1), Γκογκίδης 8 (2), Κοντσές 4, Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 1, Τρούμπαλος.