Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός Βόλου

Στο Κιλκίς με 84-74 από την τοπική ΚουΠα

Αν και βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, ο Ολυμπιακός Βόλου πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στην ΚουΠα Κιλκίς, για την 11η αγωνιστική της National League 2, ωστόσο δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα με 84-74.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και εναλλαγή της άμυνας από man to man σε ζώνη, ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να περιορίσει τα ατού των γηπεδούχων, όπως ήταν οι Μανούσος, Παπαδόπουλος και Θεοδωράκος, ειδικά με double team. Κάπως έτσι, πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός Βόλου μείωσε στους δύο πόντους, κλέβοντας και την μπάλα, ωστόσο την έχασε και πάλι και ο Στεφόπουλος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Η διαφορά έφτασε και πάλι στους έξι πόντους υπέρ των γηπεδούχων, με τον Ολυμπιακό Βόλου να μην παίρνει και κάποια φάουλ υπέρ του στα τελευταία λεπτά και η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους, για να κλείσει το παιχνίδι με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-32, 59-48, 84-74

ΚουΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Μανούσος 23 (1), Θεοδωράκος 15 (5), Παπαδόπουλος 12(2), Ακριτίδης 2, Γιαμπατζίδης 2, Μακούλης 16, Καρυπίδης, Πιπερτζής 14(2).

Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 15 (1), Μαλακόπουλος 2, Νυδριώτης, Σιδηρόπουλος 4, Λογοδότης Π. 16 (2), Σπανόπουλος 7, Στεφόπουλος 10, Πλεσιώτης 1, Δελεντζές 19 (1).