Πάντα πρώτος ο Χάαλαντ, μείωσε ο Βαλένσια

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, παραμένει επικεφαλής στην «μάχη» για τον κορυφαίο σκόρερ στα γήπεδα της Ευρώπης και δεδομένης της εκτελεστικής του δεινότητας, θεωρείται απίθανό να χάσει αυτόν τον άτυπο τίτλο.

Ο νεαρός Νορβηγός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος εντυπωσιάζει σε Premier League και Champions League, έχει σκοράρει 28 φορές σε 26 αγώνες, ενώ ο Ενερ Βαλένσια, μείωσε την διαφορά που τον χωρίζει από την κορυφή, καθώς σκόραρε δις (σ.σ. με ισάριθμα πέναλτι), στην εκτός έδρας νίκη της Φενερμπαχτσέ επί της Αλάνιασπορ με 3-1.

Ο έμπειρος επιθετικός από τον Ισημερινό, μετρά 25 γκολ σε 21 συμμετοχές, ενώ ακολουθεί ο Νιγηριανός στράικερ της Νάπολι, Βίκτορ Οσιμέν με 21 γκολ σε 23 αναμετρήσεις.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Έρλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   28 γκολ σε 26 αγώνες (2.118 λεπτά)

2) Ένερ Βαλένσια       (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   25 γκολ σε 21 αγώνες (1.516 λεπτά)

3) Βίκτορ Οσιμέν       (24 ετών/Νάπολι/Νιγηρία)             21 γκολ σε 23 αγώνες (1.915 λεπτά)

4) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)             21 γκολ σε 28 αγώνες (2.508 λεπτά)

5) Κιόγκο Φουρουχάσι   (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία)             20 γκολ    27 αγώνες (1.784 λεπτά)

6) Κιλιάν Μπαπέ        (24 ετών/Παρί Σεν Ζερμέν/Γαλλία)     19 γκολ σε 24 αγώνες (1.922 λεπτά)

7) Τζόναθαν Ντέιβιντ   (23 ετών/Λιλ/Καναδάς)                19 γκολ σε 27 αγώνες (2.293 λεπτά)

8) Ουϊσάμ Μπεν Γεντέρ  (32 ετών/Μονακό/Γαλλία)              17 γκολ σε 24 αγώνες (1.477 λεπτά)

9) Ζοάο Μάριο          (30 ετών/Μπενφίκα/Πορτογαλία)        17 γκολ σε 24 αγώνες (1.933 λεπτά)

10) Αλεξάντρ Λακαζέτ    (31 ετών/Λιόν/Γαλλία)                17 γκολ σε 25 αγώνες (2.056 λεπτά)