Πλήθος συμμετοχών και επιτυχιών για τον ΣΔΥ Βόλου

Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας βράβευσε τον ΣΔΤΒ

Το αγωνιστικό ξεκίνημα του Μαΐου ήταν γεμάτο από επιτυχίες για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου και βέβαια πλήρες από εκδρομές σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο. Τις περισσότερες από τις συμμετοχές του είχε ο ΣΔΥΒ στον 13ο Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου Λάρισας την Κυριακή 12 του μήνα, σε έναν αγώνα στον οποίο ο σύλλογος δίνει το «παρών» από την πρώτη χρονιά διεξαγωγής του.

Η διοργάνωση στέφθηκε από πλήρη επιτυχία και ο ΣΔΥΒ ευχαριστεί τον διοργανωτή Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας για τη συνεργασία, όπως και για την βράβευση που του επιφύλασσε στις απονομές για τη μαζική παρουσία του.

Ο Γιάννης Χαχούδης με 35:42 κατέκτησε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη, ενώ ο Κώστας Σκοτίδης και ο Απόστολος Σαλαμούρας με χρόνο 36:22 και 37:44 αντίστοιχα κατέλαβαν στην κατηγορία την 1η και τη 2η θέση και στη γενική κατάταξη την 4η και την 5η.

Νικήτρια στην κατηγορία της στέφθηκε η Ευαγγελία Παπαχρήστου και 2η ήταν η Τζώρτζια Ιωάννου, ενώ ικανοποιητικές θέσεις επίσης στις κατηγορίες τους κατέκτησαν οι Στέφανος Μουρογιάννης-Τόνια Τσιρογιάννη-Βούλα Μακεδόνα (4οι), Διονυσία Μανιάτη (5η), Θεοδοσία Αποστολοπούλου (7η), Δημήτρης Κυριακόπουλος-Κλεοπάτρα Καρακώστα (11οι) και Απόστολος Κουτσουμπές (12ος).

78 Νικολός Βογιαζίδης 18:30

Ανήμερα του Πάσχα 5 Μαΐου έγινε στο Ντούισμπουργκ στη Γερμανία ο «41. Rhein-Ruhr-Marathon Duisburg» και ο Γιάννης Μυλωνάς τερμάτισε τον Ημιμαραθώνιο σε νέο ατομικό ρεκόρ 2 ώρες 08:48.

Την επόμενη βδομάδα οι δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν σε άλλους 14 αγώνες μαζί με τη Λάρισα, με το ξεκίνημα να γίνεται το βράδυ της Παρασκευής 10 του μήνα στην Ολυμπιακή Ακτή Πιερίας στο 5km Night Run του Triman 2024, όπου ο Γιάννης Ζήσης με 18:23 κατέλαβε την 4η θέση.

Μία ημέρα μετά στην Αμοργό, ο Χρήστος Βαλιάντζας κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη ανδρών στα 7,5 χιλιόμετρα του Amorgos Challenge 2024, με χρόνο 45:37.

Στους άλλους αγώνες της Κυριακής εκτός από τη Λάρισα, οι δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν στους εξής αγώνες: Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου 2024 και ο αγώνας open πραγματοποιήθηκαν στη Δομνίστα Ευρυτανίας, με τον Χρήστο Παρασκευά να κατακτά τη 12η θέση στην Ελλάδα με χρόνο 5 ώρες 17:07 (απόσταση Πανελληνίου Πρωταθλήματος 46 χιλιόμετρα, με υψομετρική 2.800μ). Τρέχοντας παράλληλα σε μια διοργάνωση με τόσο σπουδαίους αθλητές, οι επιτυχίες λαμβάνουν ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις για τον Πέτρο Γεωργούλα που κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη στα 20 χιλιόμετρα open (υψομετρική 1.000μ) με χρόνο 2:08:55 και για τον Γιάννη Παπαδόπουλο που τερμάτισε 4ος στους άνδρες με 2:23:12.

Ο Χρήστος Αγνουσιώτης στέφθηκε ο μεγάλος νικητής στο περίφημο φαράγγι Σαμαριάς Χανίων Κρήτης στον 12ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Σαμαριά Run 21.600μ με χρόνο 2:18:18.

Ο 13ος Ορεινός Αγώνας Ανόπαια Ατραπός έγινε στα μονοπάτια του ελατοσκέπαστου Καλλίδρομου Όρους σε μια ιστορική διαδρομή που πραγματοποιείται στο «Μονοπάτι του Εφιάλτη», το οποίο έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την έκβαση της μάχης των Θερμοπυλών. Η απόσταση είναι 15,2 χιλιόμετρα (υψομετρική 510 μέτρα) και από τον ΣΔΥΒ έτρεξαν οι: Θανάσης Χάδος (8ος στη γενική και 3ος στην κατηγορία) με 1:22:31, Νίκος Σιδηρόπουλος (15ος) με 1:28:21, Χαράλαμπος Ταγάρας με 2:02:40, Ηλίας Γκοντογιάννης με 2:06:19, Χαράλαμπος Μπάρδας με 2:11:51, Γιάννης Μυλωνάς με 2:14:14, Άρτεμις Μπαργιώτα (37η) με 2:25:12 και Κωνσταντία Σκορδα (41η) με 2:32:13.

Την 2η θέση στην κατηγορία και την 5η συνολικά στις γυναίκες κατέκτησε στον 11ο Δρόμο Σέιχ Σου 16χλμ η Αφροδίτη Ροντογιάννη με 1:36:49. 24ος τερμάτισε ο Λευτέρης Χουρδάκης με 1:23:10, ενώ ο Αλέξανδρος Τσιγάρας ήταν 56ος με 1:37:56.

Στον Νομό Καβάλας στο 11ο Paggaio Trail Run, η Φανή Χασιώτη κατετάγη 12η στα 10χλμ με 1:21:17.

Στον 9ο Δρόμο Ζωής Δήμου Αγίας Παρασκευής – Αναδεικνύοντας τον Υμηττό 2024 έτρεξε ο Πασχάλης Στάνιος και τερμάτισε σε 1:37:12 τα 14 χιλιόμετρα.

Νέος αγώνας για τη δρομική κοινότητα αποτέλεσε το 1ο Koziakas Trail που έγινε στην Ελάτη, με επιτυχίες και εκεί για τους δρομείς του ΣΔΥΒ. Στα 9 χιλιόμετρα με 620μ υψομετρική διαφορά, ο Νίκος Βαούτης τερμάτισε 4ος γενικής και 1ος στην κατηγορία με χρόνο 1:00:59. 17ος γενικής και νικητής στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 1:12:02. Ακολούθησαν ο Παναγιώτης Χούνος 34ος με 1:19:43 και ο 15χρονος Γιάννης Βαούτης 38ος γενικής και 5ος κατηγορίας ως 29 ετών με 1:23:48. Στη διαδρομή των 25χλμ αγωνίστηκαν οι Σπύρος Ευαγγελόπουλος (99ος με 5:21:29) και Λίνα Παπακυριαζή, που ήταν 9η στις γυναίκες και 2η στην κατηγορία με 6:43:44.

Επιτυχία για την οικογένεια Κουσκουρίδα υπήρξε και στους Διασυλλογικούς Αγώνες Ανδρών/Γυναικών Κ18 στα Τρίκαλα, με τον 15χρονο Βασίλη αγωνιζόμενο με τον Άτλαντα απέναντι σε μεγαλύτερούς του δρομείς να τερματίζει 4ος στα 1.500 μέτρα με 5:05.

Νέος αγώνας έγινε και στα Γρεβενά, το 1ο Grevena City Run, όπου 28ος τερμάτισε ο Τάσος Τζίντζιος στα 10χλμ με 55:23, ενώ 10ος ήταν στα 5χλμ ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 27:16.

Ο 3ος Ipsilantis Trail έγινε στον Δήμο Αλιάρτου Θεσπιέων, στα όμορφα μονοπάτια του Τυλφουσιου Όρους με επίκεντρο το χωριό Υψηλάντης. Στα 11 χιλιόμετρα ο Θάνος Κόντος τερμάτισε σε 2:21:57, και η Έλλη Τασιά σε 2:28:09.

Στους Αγώνες Ανωμάλου Δρόμου Αίγαγρος στο χωριό Βαπτιστής του Κιλκίς, έτρεξε ο Ντίνος Πεταλωτής.

Εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο

Αθήνας και για τους αγώνες της Άνοιξης

Οι εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας γίνονται κάθε Δευτέρα στο στάδιο ΕΑΚ από ώρα 18.00 ως 19.00 και κάθε Πέμπτη στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό από ώρα 17.00 ως 17.30. Εναλλακτικά με επικοινωνία με το Δ.Σ., επίσης στον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012. Με τους ίδιους τρόπους ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες της Άνοιξης, καθώς και για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Αναλυτικές πληροφορίες για τις εγγραφές για όλους τους αγώνες, δημοσιεύονται στο λινκ https://voloshalfmarathon.gr/sdyv.