Πολυνίκης σύλλογος στα Κορίτσια 14 ετών ο ΟΕΑΝΑΒ

Στο χειμερινό πρωτάθλημα κατηγοριών Βορείου Ελλάδος 2024

Με την κατάκτηση του κυπέλλου Πολυνίκη συλλόγου στα Κορίτσια 14 ετών (ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’) με 429 βαθμούς, την 3η θέση στα Αγόρια 14 ετών (ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’) με 343 βαθμούς και τη 2η  θέση στη Γενική κατηγορία Παγκορασίδων Α’-Παμπαίδων Α’ με 772 βαθμούς, με εξαιρετικές εμφανίσεις όλων των αθλητριών και αθλητών ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των 25 αθλητών της ομάδας Παμπαίδων / Παγκορασίδων Α’ και Β’ του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στους  χειμερινούς αγώνες  κατηγοριών Βορείου Ελλάδος 2024.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στις 9-10-11 Φεβρουαρίου στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο στη Θεσσαλονίκη με τη συμμετοχή περίπου 50 συλλόγων και 600 αθλητών / αθλητριών από όλη την Β. Ελλάδα και ο ΟΕΑΝΑΒ κατέκτησε 12 χρυσά, 7 ασημένια και 7 χάλκινα μετάλλια καθώς και το κύπελλο του Πολυνίκη συλλόγου στα κορίτσια 14 ετών (ΠΚΑ).

Κατά τη διάρκεια των αγώνων έγινε απονομή στον ΟΕΑ-ΝΑΒ του Κυπέλλου Πολυνίκη Συλλόγου, βράβευση των προπονητών της αγωνιστικής ομάδας Κ. Χατζηγεωργίου και Δ. Αδαμόπουλου, καθώς και απονομή των μεταλλίων των νικητών σε κάθε αγώνισμα για το Παμπεριφερειακό πρωτάθλημα του Νοεμβρίου 2023.
Δημήτρης Γκάτσης 8ος στα 200μ, 9ος στα 50μ και 10ος στα 100μ ύπτιο
Θωμάς Μπαλαμπάνης 11οςστα 1500μ , 13ος στα 800μ ελεύθερο και 13ος στα 200μ πεταλούδα
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι:
4Χ100 Ελεύθερο ΠΚΑ (Γιαννακού-Γραμμενή-Βασιλείου-Νιζάμη)
4Χ100 Ελεύθερο ΠΠΑ (Σιάκκας-Σπαθής-Νιφόρος-Ράπτης)
4Χ 200 Ελεύθερο ΠΚΑ (Βασιλείου-Γιαννακού-Γραμμενή-Νιζάμη)
4Χ 200 Ελεύθερο ΠΠΑ (Σιάκκας-Νιφόρος-Σπαθής-Ράπτης)
4Χ100 ελεύθερο ΜΙΧ ΠΚΑ/ΠΠΑ (Γιαννακού-Νιζάμη-Ράπτης-Νιφόρος)
Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι:
4Χ100 μικτή ομαδική ΠΚΑ (Γραμμενή-Καραΐσκου-Παπαδημητρίου-Νιζάμη)
4Χ100 μικτή ομαδική ΜΙΧ ΜΙΧ ΠΚΑ/ΠΠΑ (Γραμμενή-Νιζάμη-Ράπτης-Νιφόρος)
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η 4Χ100 μικτή ομαδική ΠΠΑ (Γκάτσης-Σιάκκας-Ράπτης-Σπαθής)
Στην 6η θέση τερμάτισε η 4Χ200 ελεύθερο ΠΚΒ (Μαλκοτζίδη-Κόκκαλη-Ματζαφλέρη-Πρίντεζη)
Στην 8η θέση τερμάτισε η 4Χ100 μικτή ομαδική ΠΚΒ (Ντόκα-Πρίντεζη-Ματζαφλέρη-Φιλίππου)
Στην 9η θέση τερμάτισε η 4Χ100 ελεύθερο ΠΚΒ (Μαντζαφλέρη-Κόκκαλη-Μαλκοτσίδη-Ντόκα)
Στην 12η θέση τερμάτισε η 4Χ100 Μικτή ΜΙΧ ΜΙΧ ΠΚΒ/ΠΠΒ (Πρίντεζη-Μαντζαφλέρη-Ζαχαρογιάννης-Καϊτανίδης)
Στην 14η θέση τερμάτισε η 4Χ100 ελεύθερο ΜΙΧ ΠΚΒ/ΠΠΒ (Ντόκα-Μαντζαφλέρη-Βολιώτης-Καϊτανίδης)
Οι αγώνες θα συνεχιστούν το Σαββατοκύριακο 16-18/2/2024 με τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων, Εφήβων-Νεανίδων και Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών.

Την αποστολή του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στη Θεσσαλονίκη συνόδεψαν οι προπονητές Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου και  Δημήτρης Αδαμόπουλος, ο αντιπρόεδρος Δημήτρης Χατζηγεωργίου, ο έφορος Χάρης Κόκκαλης καθώς και πολλοί γονείς των αθλητών.

Το Δ.Σ. του ΟΕΑΝΑΒ εκφράζει τα συγχαρητήρια του στους αθλητές, στους προπονητές Κ. Χατζηγεωργίου και Δ. Αδαμόπουλο, στους γονείς και στην εφορία κολύμβησης για το άοκνο και αποτελεσματικό έργο τους.