Σε επτά αγώνες έτρεξε ο ΣΔΥΒ (photos)

Επτά ήταν οι αγώνες στους οποίους έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στην τελευταία εβδομάδα του Μαΐου και πολλές οι επιτυχίες για μία ακόμη φορά.

Πέραν της νίκης του Χρήστου Παρασκευά, που ανήκει στη Νίκη, αλλά και είναι μέλος του ΣΔΥΒ, στον Υπερμαραθώνιο Σπάρτη προς Μεγαλόπολη, μεγάλες διακρίσεις και θέσεις στο βάθρο εξασφάλισαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στο Run Greece των Τρικάλων, τον αγώνα που έγινε την Κυριακή 26 Μαΐου από τον ΣΕΓΑΣ, για πρώτη φορά σε αυτή την πόλη. Δεύτερος στα 10 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Αθανάσιος Τζαβαλής 37:33, ενώ 3ος ήταν στα 5χλμ ο Κώστας Σκοτίδης με 17:09, νέο ατομικό ρεκόρ.

Η βράβευση Σκοτίδη στο Run Greece στα Τρίκαλα

Ανάμεσα στις επιτυχίες ξεχωρίζουν επίσης η 4η θέση του Ευάγγελου Δρόσου στα 5χλμ, η 5η θέση του Γιάννη Χαχούδη στα 5χλμ., ενώ 1η στην κατηγορία αναδείχθηκε η Ελένη Κλεάνθη στα 5χλμ.

Γιούργας και Κλεάνθη στο Run Greece στα Τρίκαλα
Μανιάτη, Σκοτίδης και Κυριακόπουλος με τη σημαία του ΣΔΥΒ στο Run Greece στα Τρίκαλα

Αναλυτικά ο απολογισμός των συμμετοχών του δρομέων του συλλόγου (σε παρένθεση η θέση τους στην κατηγορία):

14η Ελένη Κλεάνθη 30:11 (1)

Αξέχαστο τριήμερο πέρασαν οι δρομείς από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι έτρεξαν στο Ursa Trail στο Μέτσοβο.

Οι αθλητές του ΣΔΥΒ στο Μέτσοβο

Η εκδρομή των αθλητών του ΣΔΥΒ συνοδεύτηκε από πολλές επιτυχίες και με ατομικά ρεκόρ διαδρομής.

Ο απολογισμός των 12 συμμετοχών είναι ο εξής:

Katara Vertical 4.600 μέτρα-υψομετρική 870 μέτρα (Παρασκευή)

26 Νίκος Βαούτης 57:13

Ursa Trail 40km υψομετρική 2.800μ (Σάββατο)

Λίνα Παπακυριαζή 4:28:50

Οι Ράχες Φθιώτιδας φιλοξένησαν το 4o Raches Run-Agroinvest. Φιλοξένησαν και τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, που με πολύ καλές επιδόσεις, τερμάτισαν ως εξής:

Συμμετοχή και στις Ράχες για τον ΣΔΥΒ

Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 5ος στα 6χλμ στο Κεφαλάρι Δράμας στον 4o Αγώνα Trail Ζυγάκτη Ποταμού με 24:36, ενώ ήταν 1ος στην κατηγορία.

Στην Τήνο, στο 9th Tinos Running Experience Avance η Αλεξία Τζήμου έτρεξε τα 5 χιλιόμετρα σε 40.03.

Στον συμβολικό αγώνα στην παραλία Βόλου «Τρέχω για τη μνήμη-Τρέχω για τη ζωή» για τη Μνήμη της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, έτρεξαν οι Μάριος Μόναχος, Χρυσούλα Σακαβάρα και Νικολός Βογιαζίδης.