Σε Ιωάννινα και Οίτη Ο ΣΔΥ Βόλου

Ο ΣΔΥ Βόλου συνέχισε την δράση του και την προηγούμενη βδομάδα τόσο στη Μαγνησία, όσο και σε όλη την Ελλάδα. Ο Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκε με περιορισμένο αριθμό συμμετοχών, με την 21χρονη Χριστίνα Κατζουράκη να καταλαμβάνει την 3η θέση στις γυναίκες στα 30 χιλιόμετρα.

215 (80η) Χρυσούλα Σακαβάρα 57.40

Παράλληλα, παρά τις ζημιές που προκάλεσε η κακοκαιρία, πραγματοποιήθηκε ο 14ος Hercules Mountain Marathon την Κυριακή στο Όρος Οίτη, στην Υπάτη Φθιώτιδας. Ο μαραθώνιος των 42,3 χιλιομέτρων μειώθηκε στα 34χλμ. ενώ δύο χιλιόμετρα κόπηκαν από τη μεσαία απόσταση. 12 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στους αγώνες, εκ των οποίων οι 8 στον Μαραθώνιο.

63 Δημήτρης Κοτσίλιος 54:49

Στον Lost Trail στον Όλυμπο αγωνίστηκε ο Κώστας Ραμματάς και τερμάτισε 50ος με χρόνο 11:55:43. σε απόσταση 57 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 4.200 μέτρα. Από την άλλη, ο Στράτος Συμεωνίδης, έτρεξε σε 3 αγώνες και κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια και ένα αργυρό στην κατηγορία Μ65 στο 1ο Διεθνές μίτιγκ βετεράνων αθλητών στίβου στην μνήμη Αντώνη Τρίτση που έγινε το Σαββατοκύριακο στο Στάδιο του Πανελληνίου ΓΣ στην Αθήνα. Την πρώτη μέρα κέρδισε τα 200 μέτρα με 31’76, ενώ την επόμενη νίκησε στα 400 με 1.14.68, και βγήκε 2ος στα 100 με 14.42. Επίσης την 3η θέση στον ποδηλατικό αγώνα 1η Ανάβαση Μενδενίτσας στην Φθιώτιδα με εκκίνηση από τις Θερμοπύλες, κατέλαβε ο Γιάννης Κλόκας.

Τέλος, η εκδρομή της Κυριακής του ΣΔΥΒ για τον 8ο Αχίλλειο Άθλο Φαρσάλων ματαιώθηκε, καθώς ο αγώνας δεν θα γίνει μετά τις καταστροφές που υπέστη από την πλημμύρα η περιοχή. Ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης που θα γινόταν στις 17 Οκτωβρίου επίσης αναβλήθηκε, και τα μέλη του ΣΔΥΒ που είχαν γραφτεί, μπορούν να πάρουν πίσω τα χρήματα.