Στην Elite League τα Trikala Basket

Στην Elite League θα αγωνίζονται τη νέα αγωνιστική περίοδο τα Τρίκαλα Basket, καθώς μετά τη νίκη στην Καρδίτσα επί του Αιγάλεω με 85-71, κατέστησαν χωρίς ενδιαφέρον το σημερινό παιχνίδι μεταξύ των σημερινών ηττημένων και του Φίλιππου Βέροιας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν ανεβασμένη ταχύτητα και το Αιγάλεω να παίρνει στο 5ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ (8-13, 5′). Το επιθετικό “ξέσπασμα” όμως των τυπικά γηπεδούχων Τρικάλων στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, τούς έδωσε τον έλεγχο του αγώνα και τους έφερε στη θέση του οδηγού με διαφορά 5 πόντων (24-19, 7΄) η οποία αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο (50-32 17΄) για να φτάσει στην τρίτη, στο 27ο λεπτό, στη μέγιστη τιμή της (68-42).

Η «αυλαία» των αγώνων μπαράζ θα… πέσει σήμερα (26/5) στις 16:00, με την τυπικού χαρακτήρα πλέον αναμέτρηση, Αιγάλεω-Φίλιππος Βέροιας

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-34, 73-51, 85-71

Τrikala Basket (Γιαπλές-Κουρμέτζας): Βαβάτσικος 23 (4), Τσιαβές 16 (1), Αναγνωστόπουλος 12, Νέσης 22, Μπαλόπουλος 5 (1), Πρέκας, Κολότσιος 5 (1), Αργυρούλης 2.

Αιγάλεω (Σορώτος-Φράτας): Ιορδάνογλου 15 (4), Ζαραϊδώνης, Λιαράκος, Τζορμπατζόγλου 2, Τζαϊδάς 12 (2), Δουρουντούς, Ολύμπιος, Κυρίτσης 12, Νικολιδάκης 9, Μαλτέσιος 2, Μιχαήλ 19 (2).