Της κόστισε ο τραυματισμός του Βρεττά και έχασε με οκτώ πόντους η Νίκη

Αμυντική προσπάθεια του Βλαχογιάννη στο ματς της Λιβαδειάς
Από τον Εθνικό στη Λιβαδειά με 79-71 για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλους της National League 2

Απόλυτα ανταγωνιστική απέναντι σε μία δυνατή και με ακριβό ρόστερ ομάδα ήταν η Νίκη, που τελικά έχασε για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1 στη Λιβαδειά από τον τοπικό Εθνικό με 79-71.

Οι κυανόλευκοι του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έχουν πλέον δύο ήττες, αλλά έχουν δύσκολο πρόγραμμα στην αρχή και το γεγονός ότι ηττήθηκαν στα σημεία και στα δύο παιχνίδια, δείχνοντας καλή εικόνα, αποδεικνύει πως οι δυνατότητες υπάρχουν.

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με 20-17 εις βάρος της, ενώ η ζημιά έγινε στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Εθνικός Λιβαδειάς με επιμέρους σκορ 20-14 ξέφυγε με εννιά πόντους.

Η βολιώτικη ομάδα αντέδρασε και ήταν εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε όχι μόνο να μειώσει, αλλά και να περάσει μπροστά με έναν πόντο.

Ωστόσο, τη στιγμή που η Νίκη είχε βρει τον ρυθμό της και τα πατήματά της, ήρθε ο τραυματισμός (μεταξύ τετρακεφάλου και γονάτου) του Βρεττά, που ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών και ο οποίος αποσύρθηκε υποβασταζόμενος.

Ο παίκτης προσπάθησε να μπει μετά από έξι λεπτά, αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει και αποσύρθηκε οριστικά στον πάγκο.

Αυτός ο τραυματισμός στοίχισε αγωνιστικά στη Νίκη, που ενώ έχανε με έναν πόντο στο 30’, στην 4η περίοδο δέχθηκε 25 πόντους και έβαλε 18 και μοιραία έχασε το ματς.

Αν χρειάζεται να εντοπίσουμε τις βασικές αιτίες της ήττας, θα αναφέρουμε τα αρκετά αβίαστα λάθη και τις κακές επιλογές στον αιφνιδιασμό, που στέρησαν την ομάδα από  εύκολα καλάθια.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-31, 54-53, 79-71

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Δημητριάδης 17, Γαρμπής 22 (3), Μαράντος 14 (2), Ματζιώρης 10 (1), Νταλλής 6 (1), Μέξης 4, Καρακατσάνης 2, Σιδέρης 4, Κόλλιας, Φίκας, Τασούλας, Βαρελάς.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 14 (1), Ιντό 15 (1), Βλαχογιάννης 4, Κωστούλας 6, Στύλας, Βρεττάς 18 (2), Οικονομίδης 2, Τάσσος 3, Μισαηλίδης 9 (2), Γυφτάκης, Σούκερας, Αμπάρης.