Βαλκανικό στίβου: «Κλείδωσε» την παρουσία της στο Παγκόσμιο η Γναφάκη

Ξεκίνησε σήμερα στην πόλη Κράλιεβο της Σερβίας το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών. Η Δήμητρα Γναφάκη φαίνεται να… κλείδωσε θέση στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης με τη νίκη της στα 400μ εμπόδια με 56.45, ενώ ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ήταν νικητής στην σφυροβολία με επίδοση 74.62μ. στην έκτη του προσπάθεια.

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 7189μ, 74.24μ, 72.35μ και 73.05 μέτρα. Δεύτερος ήταν ο Σεργκέι Μαργκέιβ με 73.52 μ. και τρίτος ο Τούρκος Οκάν Μπαλτσατσί με 73.34μ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν τέταρτος στον αγώνα με 73.24 μ., που πέτυχε στην πέμπτη βολή του.

Η Δήμητρα Γναφάκη φαίνεται να… κλείδωσε θέση στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης με τη νίκη της στα χαμηλά εμπόδια με 56.45 . Η αθλήτρια του Μιχάλη Μανουσάκη έκανε καλό αγώνα κι έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει του κορυφαίου αθλητικού γεγονότος της χρονιάς.

Η Νικολέτα Ραφαϊλάκη βελτίωσε για μία ακόμη φορά το ατομικό της ρεκόρ στα 3.000 μ. στιπλ σε 10.10:90 επίδοση που της έδωσε την πέμπτη θέση (προηγούμενη καλύτερη της επίδοση ήταν το 10.20:79 από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Στο ίδιο αγώνισμα η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη ήταν 7η με 10.25:79.

Την παρουσία της στη διοργάνωση ολοκλήρωσε η Ραφαέλα Σπανουδάκη που ήταν 7η στη σειρά της με 11.85 κι έμεινε εκτός τελικού στη ανάλυση του φώτο φίνις, αφού με τον ίδιο χρόνο προκρίθηκε η Βουλγάρα Κρίστερν Ραντοκάνοβα. Η Σπανουδάκη κατέλαβε την 9η θέση στο σύνολο.

Στην πρώτη σειρά έτρεξε η Βολιώτισσα Δήμητρα Τσουκαλά που τερμάτισε 4η με 11.87 (0,4) και κατέλαβε την 10η θέση στο σύνολο των δύο σειρών.

Στο 10αθλο ο Άγγελος-Τζανής Ανδρέογλου ξεκίνησε με ατομικό ρεκόρ στα 100 μ. με 10.87 και συνέχισε με 7.01 μ. στο μήκος.

Ο Άρης Περιστέρης σημείωσε 11.42 στα 100 μ. κι έπειτα 6.87μ στο μήκος.