Αργησε ένα ημίχρονο να εμφανιστεί στο παρκέ και έχασε 87-76 ο Ολυμπιακός

Αποκλεισμός από τη Ρεάλ για τους ερυθρόλευκους

Ένα ημίχρονο «άργησε» να εμφανιστεί στην «Uber Arena» του Βερολίνου ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας με 87-76 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, μένοντας εκτός τελικού.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν στον δικό τους ημιτελικό μόνο μετά την ανάπαυλα και παρά την υπεράνθρωπη προσπάθειά τους σε αυτό το κομμάτι, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή-πρόκριση, έχοντας μείνει πίσω ακόμη και με 25 πόντους προς το τέλος του πρώτου 20λεπτου.

Καλύτεροι παίκτες των «ερυθρόλευκων» ήταν οι Πίτερς (23π.-10ρ.), ΜακΚίσικ (17π.) και Γουίλιαμς-Γκος (15π.).

Από την απέναντι πλευρά, οι Μερένχες θα διεκδικήσουν το δεύτερο διαδοχικό τους τρόπαιο. Εξαιρετικός ο Μούσα (20π.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χέζονια (12π.), Γιαμπουσέλι (11π.) και Πουαριέ (11π.).

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό απέναντι στη Φενέρ (27/05, 18:00) και η Ρεάλ κόντρα στον Παναθηναϊκό (21:00) στον μεγάλο τελικό.

Μετά το 6-5, οι Πειραιώτες δέχτηκαν επιμέρους σκορ 23-4 και «έκλεισαν» την περίοδο πίσω στο σκορ με 18 πόντους (28-10).

Οι Μαδριλένοι ήταν «καυτοί» από την περιφέρεια με 6/8 τρίποντα, έχοντας ως μπροστάρη τον Χέζονια των 3/4! Συμπαραστάτες του Κροάτη ήταν οι Μούσα, Ταβάρες και Γιαμπουσέλι. Από τη μεριά τους οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί αμυντικά, κάτι που αποδείχτηκε χαρακτηριστικά από το γεγονός ότι παρά τους 28 πόντους που σημείωσαν οι αντίπαλοί τους, τελείωσαν το δεκάλεπτο με μόλις τρία ομαδικά φάουλ!

Απολύτως ίδια με το πρώτο δεκάλεπτο ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τη Ρεάλ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει και τους 25 πόντους (54-29) με καλάθι του Γιουλ στο 1.16’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο τελείωσε στο μείον 16 για τον Ολυμπιακό που αντέδρασε!

«Αντεπίθεση» με Πίτερς

Με διάθεση να παλέψει το ματς και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Εν αντιθέσει με το πρώτο, η εικόνα του στην άμυνα ήταν πολύ καλύτερη και με μπροστάρη τον Πίτερς, άρχισε να γυρίζει στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός ήταν φανταστικός και εκείνος που με 14 στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους Πειραιώτες στο μείον 10 (66-56). Η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (71-58), όμως το μομέντουμ είχε αλλάξει…

Και στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός εμφάνισε το ίδιο πρόσωπο. Η αμυντική παρουσία των Πειραιωτών τους επέτρεπε να προσπαθούν να τη ρίξουν σε μονοψήφια τιμή και το κατάφεραν με 6:30 για το τέλος, με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος για το 76-67.

Μάλιστα την έριξε και στους οκτώ (77-69) με λιγότερο από πεντέμισι για τη λήξη. Αλλά τα διαδοχικά λάθη τους στην επίθεση, ήταν αυτά που τους στερούσαν το κάτι παραπάνω. Ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε σουτ από τα 6.75 και μείωσε σε 81-72 με 3:30 για το τέλος, όμως ο Ταβάρες πήγε ξανά τη Ρεάλ στους 11 (83-72) με 2/2 βολές και 3:10 στο ρολόι. Και εν τέλει η Ρεάλ ήταν αυτή που «καθάρισε» τη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι το 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 53-37, 71-58, 87-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 10/15 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 14 επιθετιά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 22 φάουλ.

πηγή:novasports, sport24