Δέκατη και πιο βαριά ήττα για την ελλιπέστατη Νίκη

Μονομαχία του Μπαχανάκ με τον Σπυράκο
Εχασε στο γήπεδο του Μακεδονικού με 4-0 από τον ΠΑΟΚ Β’

Σε ένα γελοίο πρωτάθλημα, όπως αυτό της Σούπερ Λιγκ 2, τα πάντα μπορούν να συμβούν. Όπως να αρχίζει ένα ματς, εν προκειμένω το ΠΑΟΚ Β’-Νίκη Βόλου, τέσσερα λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξη, και το παιχνίδι, ενώ έχει ανακοινωθεί επίσημα ότι θα μεταδοθεί ιντερνετικά, να … μένει στο σκοτάδι και μάλιστα όχι για τεχνικούς λόγους αυτή τη φορά.

Αν σ’ αυτά προσθέσουμε και τη διαιτησία Μελτζανίδη, που έπαιζε 95-5% υπέρ των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος με τη συνδρομή και του βοηθού Σάββα, η αξιοπιστία όλων, διαιτητών και διοργανώτριας αρχής, βρέθηκε στο γήπεδο του Μακεδονικού στο … απόγειό της. Και μη χειρότερα.

Αυτό που έγραψε πάντως η ιστορία ήταν ότι στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2 ο ΠΑΟΚ Β’ επικράτησε της Νίκης με 4-0, με τη βολιώτικη ομάδα να υφίσταται τη δέκατη ήττα της, έχοντας πάει στη Θεσσαλονίκη με αποστολή ανάγκης 14 παικτών. Μάλιστα, αυτή ήταν και η 3η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου και η πρώτη στο ενδέκατο ματς με Μελτζανίδη διαιτητή και σίγουρα η πιο βαριά φέτος.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο ΠΑΟΚ Β’ αιφνιδίασε τη Νίκη, σκοράροντας με τον Δαρέλα, ενώ στο 55’ σε στημένη φάση ο Φίλων σημείωσε … από αέρος το 2-0. Η βολιώτικη ομάδα προσπάθησε με κατοχή μπάλας να γίνει απειλητική στη συνέχεια, αλλά παρότι δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, δεν τα κατάφερε και τελικά στα τελευταία λεπτά δέχθηκε άλλα δύο τέρματα, στο 86’ από τον Σαποβάλοφ και στο 93’ από τον Μπράντονιτς.

Θυμίζουμε ότι για τη Νίκη δεν αγωνίστηκαν οι τιμωρημένοι Τοπαλίδης, Κυριακίδης, Μιράντα, Πολίτης, οι τραυματίες Κάσσος, Κουτσιμπάνας, Ναά, Τζιώρας, ενώ εκτός έμεινε και ο βασικός τερματοφύλακας Γκαραβέλης.

Η διάταξη της Νίκης

Για τη Νίκη ο Κραβαρίτης ήταν κάτω από τα δοκάρια, κάνοντας ντεμπούτο, ενώ οι Στίκας (δεξιός μπακ), Αναστασίου (αριστερός μπακ), Ανδρέου, Μπαχανάκ (στόπερ) ήταν στην άμυνα. Λίταινας, Γαβριηλίδης και Πέττας τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, Παναγιωτίδης (δεξιά) και Κρητικός (αριστερά) κινήθηκαν στα άκρα, ενώ ο Μπαλλάς ήταν φορ.

Από τη στιγμή που ο Βουκελάτος πήρε τη θέση του Μπαλλά, αγωνίστηκε ως εξτρέμ, ο Πέττας πήγε στην κορυφή της επίθεσης και ο Παναγιωτίδης μετατέθηκε στη φυσική του θέση στον άξονα.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

1’ ΓΚΟΛ 1-0 μετά από απομάκρυνση με το κεφάλι του Ανδρέου, ακολούθησε σέντρα-σουτ με τον Δαρέλα να ευνοείται, βγαίνοντας απέναντι στον Κραβαρίτη. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έκανε το εύστοχο πλασέ στο τετ-α-τετ και άνοιξε το σκορ με το «καλησπέρα»

8’ σουτ του Πέττα εντός περιοχής που μπλόκαρε ο Μπαλωμένος

15’ αυστηρή κίτρινη κάρτα του Μελτζανίδη στον Πέττα

23’ ο Γαβριηλίδης μετά από γύρισμα του Παναγιωτίδη έκανε το σουτ, που κόντραρε και έχασε σε δύναμη, με συνέπεια ο Μπαλωμένος να μπλοκάρει εύκολα

27’ ο Παντεκίδης έκανε καθαρό φάουλ στον Πέττα με αντικανονικό τάκλιν, αλλά ο Μελτζανίδης δεν έδωσε τίποτα. Προφανώς ήθελε να εκνευριστεί ο Πέττας και να του δώσει και δεύτερη κίτρινη

32’ χωρίς στόχο το σουτ του Κανίς

33’ κάθετη Παναγιωτίδη στον Κρητικό, που βγήκε στο τετ-α-τετ, αλλά ο βοηθός Σάββας σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ, που ήταν τουλάχιστον αμφισβητούμενο

36’ ξανά διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για οφσάιντ που δόθηκε στον Κρητικό

38’ φάουλ από πίσω του Σνάουτσνερ στον Κρητικό, αλλά δεν έδωσε κίτρινη ο Μελτζανίδης

39’ εκτός εστίας το σουτ του Πέττα, στον οποίον κατέληξε η μπάλα μετά από ωραίο συνδυασμό

43’ ο Δαρέλας έσπρωξε τον Παναγιωτίδη καθαρά σε επίθεση του ΠΑΟΚ Β’, αλλά πάλι ο Μετζανίδης δεν έδωσε τίποτα. Αδιανόητα πράγματα…

44’ καμία ανησυχία για τον Κραβαρίτη από το σουτ του Τασιούρα

Β’ μέρος

49’ πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος ο Πέττας έκανε το σουτ, αλλά ο Μπαλωμένος μπλόκαρε

51’ πάλι μπλόκαρε ο Μπαλωμένος, αυτή τη φορά το σουτ του Κρητικού, που έκανε τη γνωστή του κίνηση να συγκλίνει από τ’ αριστερά στον άξονα

55’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Φίλων με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους

60’ γυριστό σουτ του Κανίς από το ύψος του πέναλτι έφυγε άουτ

84’ κεφαλιά του Κρητικού από τη μικρή περιοχή μετά τη σέντρα του Μπαχανάκ, αλλά ο Μπαλωμένος μπλόκαρε

86’ ΓΚΟΛ 3-0 από λάθος της άμυνας της Νίκης ο ΠΑΟΚ αύξησε τον δείκτη του σκορ, καθώς ο Μπαχανάκ πήγε να ντριμπλάρει τον Σαποβάλοφ, αυτός του έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον εκτός θέσης Κραβαρίτη

90’ ο Κραβαρίτης απέκρουσε την κεφαλιά του Μπράντονιτς, ενώ στη συνέχεια η κεφαλιά του Πανίδη πήγε στο δοκάρι

91’ ο Μπαλωμένος έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του Βουκελάτου

93’ ΓΚΟΛ 4-0 ο Μπράντονιτς με εύστοχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ μετά από ασίστ του Τσίκου

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας (59’ λ. τρ. Κιτσάκης), Γιαξής, Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Σνάουτσνερ (71’ Σαποβάλοφ), Σπυράκος, Γκούμας (38’ λ. τρ. Πανίδης), Δαρέλας (71’ Μπράντονιτς), Κανίς (71’ Τσίκος)

ΝΙΚΗ: Κραβαρίτης, Στίκας, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Πέττας, Παναγιωτίδης, Κρητικός, Μπαλλάς (68’ Βουκελάτος).