Εχασε στη δεύτερη παράταση η Νίκη σε συγκλονιστικό ματς

Ο Στύλλας προσπαθεί πιεζόμενος να πασάρει σε συμπαίκτη του
Με σκορ 92-97 από τον Εθνικό Πειραιώς στο κλειστό της Νέας Ιωνίας

Μετά από δύο παρατάσεις η Νίκη έχασε 92-97 από τον Εθνικό Πειραιώς στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του δευτέρου ομίλου της National League 1, μένοντας στις πέντε νίκες.

Το ματς δεν είχε βαθμολογική σημασία, αλλά για την τιμή των όπλων η Νίκη ήθελε να το κερδίσει, ώστε να πάει και με καλύτερη ψυχολογία στα καθοριστικά πλέι άουτ με τον Πρωτέα Γρεβενών, τα οποία ξεκινούν το ερχόμενο Σάββατο και κρίνουν την παραμονή στην κατηγορία.

Η Νίκη ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος και πήρε διαφορά 13 πόντων στο τέλος του, αλλά ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει με τον Π. Γκουγκουτούδη να επιλέγει να δώσει ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις στο 30’ και κατάφεραν να προσπεράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και να είναι μπροστά λίγο πριν τη λήξη με τρεις (71-74).

Ενώ απέμεναν τέσσερα δευτερόλεπτα η Νίκη εκδήλωσε επίθεση, η μπάλα πήγε στον Κουτίνα, που στην εκπνοή με τρίποντο έστειλε το ματς στην πρώτη παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τον πολύ καλό τους  εαυτό και με σερί 11-0 φάνηκε να καθαρίζουν το ματς, προηγούμενοι με 85-74.

Ωστόσο ακολούθησε σερί του Εθνικού Πειραιώς με 0-9, που έφερε τη μείωση σε 85-83. Ο  Ντουζίδης (σ.σ. έχε πανηγυρίσει ως μέλος της Εθνικής U18 την κατάκτηση του Πανευρωπαϊκού στο ίδιο κλεστό) ήταν αυτός που ολοκλήρωσε αυτό το σερί με 1/2 βολές.

Αστοχώντας πάντως στη δεύτερη, επέτρεψε στον Βλαχογιάννη να πάρει το ριμπάουντ με τον νεαρό φόργουορντ να δέχεται φάουλ. Στήθηκε στη γραμμή του βολών, αλλά είχε 1/2, μην μπορώντας να καθαρίσει το ματς, ενώ γενικότερα για ένα ακόμη παιχνίδι οι παίκτες της Νίκης έχασαν πάρα πολλές βολές.

Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης παράτασης έγινε ζημιά με τον Ιωάννου με τρίποντο να στέλνει το ματς σε δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο.

Εκεί οι νικητές πήραν μικρές αλλά σημαντικές διαφορές, όπως τεσσάρων πόντων με γκολ-φάουλ του Ντουζίδη στα 3,5 λεπτά πριν το τέλος και πέντε πόντων με τρίποντο του ίδιου στο 1.57’.

Στη συνέχεια με ανάποδο λέι απ του Πολέμη ο Εθνικός έφτασε και στο +6 (90-96) και το ροζ φύλλο άρχισε να … ξεμακραίνει για τους Βολιώτες.

Με φόλοου ο Κρίπτσι μείωσε σε 92-96 στα 14’’ κι αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ ήταν με 1/2 βολές ο Στρατόπουλος.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 17 (2), Βρεττάς 8, Κουτίνας 21 (3), Κρίπσι 14 (1), Κωστούλας 11 (2), Γυφτάκης 3 (1), Στύλας 5 (1), Μισαηλίδης 7 (1), Σούκερας 5 (1), Μπουντούρης 1, Σαββίδης

Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης): Ντουζίδης 21 (3), Ιωάννου 19 (1), Θεοδωρίτσης 17 (5), Στρατόπουλος 5, Καραφαντής 10, Πολέμης 17 (1), Αμβράζης 3, Σιγάλας 2, Μπαζάκος 3.