Φινάλε με ήττα 3-1 από τον Μακεδονικό και απώλεια της τρίτης θέσης για τη Νίκη

Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Κυριακίδη
Αδικο και πλασματικό σκορ για τους κυανόλευκους, που είχαν τις ευκαιρίες για κάτι καλύτερο

Με ήττα από τον Μακεδονικό ολοκλήρωσε τη σεζόν 2023-24 η Νίκη, η οποία έχασε στο γήπεδο της Νεάπολης Θεσσαλονίκης με 3-1, με συνέπεια να πέσει από την τρίτη θέση στην τέταρτη, αφού δεν ευνοείται στην ισοβαθμία με τον σημερινό της αντίπαλο, που την έφτασε στους 25 βαθμούς.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Στο ματς που έγινε για την 10η αγωνιστική των πλέι οφ του 1ου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σιμόνι, που έκανε χατ-τρικ, σκοράροντας στο 23’, το 36’ και το 79’, ενώ για τη Νίκη είχε μειώσει προσωρινά ο Τοπαλίδης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η βολιώτικη ομάδα έχασε και πέναλτι στο 91’ με τον Κυριακίδη να μην μπορεί να νικήσει τον 20χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Βλάχο.

Γενικότερα, η Νίκη μπήκε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε δύο γκολ στις δύο πρώτες επικίνδυνες φάσεις του Μακεδονικού στο ματς, μείωσε στο 45’+2’, αλλά ενώ είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 63’ με τον σκόρερ της Τοπαλίδη να ισοφαρίσει, τελικά δέχθηκε και τρίτο τέρμα από φθηνό λάθος του Κραβαρίτη στο 79’.

Οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν ούτε να μειώσουν σε 3-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο πέναλτι του Κυριακίδη, χάνοντας με ένα πλασματικό σκορ, που τους αδικεί.

Η διάταξη των ομάδων

Ο Μακεδονικός είχε στο τέρμα τον Γουναρίδη, ενώ οι Χασάνογλου, Τσουκάνης (πλάγιοι μπακ), Πέντρο Λούκας, Τσαμούρης (στόπερ) ήταν στην άμυνα. Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγγίρης τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον τελευταίο σε ρόλο επιτελικού μέσου, ο 18χρονος Γρηγοριάδης ήταν ο δεξιός εξτρέμ, ο Ζαφειράκης έπαιζε από την απέναντι πλευρά, ενώ ο Σιμόνι ήταν ο φορ.

Για τη Νίκη ο Κραβαρίτης ήταν ο γκολκίπερ στη δεύτερη εμφάνισή του στο πρωτάθλημα και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο, καθώς το ντεμπούτο του είχε γίνει στο παιχνίδι ΠΑΟΚ Β’-Νίκη 4-0. Οι Τοπαλίδης, Αναστασίου ήταν στα πλάγια της άμυνας και στο κέντρο αυτής οι Στίκας, Ανδρέου. Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας αποτέλεσαν την τριπλέτα των κεντρικών χαφ, ενώ οι Κρητικός και Πολίτης βοηθούσαν τον κλασικό προωθημένο Πέττα από τα πλάγια.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

4’ ο Τοπαλίδης βγήκε χώρο από τα δεξιά, προχώρησε και έβγαλε παράλληλα για τον Λίταινα, που έκανε στην κίνηση το επικίνδυνο σουτ προς την εστία, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Πέντρο Λούκας και απομακρύνθηκε

7’ ψηλά πάνω από τα δοκάρια το αριστερό σουτ του Τσιλιγγίρη εκτός περιοχής

13’ πανομοιότυπη φάση με αυτή του 4ου λεπτού, με τον Τοπαλίδη να ξεφεύγει και πάλι από τα δεξιά και να «σπάει» στον άξονα στον Γαβριηλίδη, που κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής σούταρε με το δεξί ψηλά άουτ

15’ ο Γουναρίδης μπλόκαρε το αριστερό σουτ εκτός περιοχής του Πολίτη, που είχε συγκλίνει στον άξονα

23’ ΓΚΟΛ 1-0 το κόρνερ του Μακεδονικού εκτελέστηκε με κοντινή πάσα στον Παναγιωτούδη, που σέντραρε από τα δεξιά και μετά την κεφαλιά του Πέντρο Λούκας, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόνι, που με ανάποδο ψαλίδι στο ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους

36’ ο Πολίτης πάσαρε στον Πέττα, που από καλή θέση σούταρε πάνω στον Τσαμούρη

36’ ΓΚΟΛ 2-0 στην αντεπίθεση ο Σιμόνι βγήκε στο τετ-α-τετ από κάθετη Ζαφειράκη, με τον φορ του Μακεδονικού με άψογο διαγώνιο αριστερό πλασέ να νικά τον εξερχόμενο Κραβαρίτη και να δίνει αέρα δύο γκολ στους γηπεδούχους

38’ το συρτό αριστερό σουτ Τσιλιγγίρη εκτός περιοχής μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Κραβαρίτης

39’ ωραίο σουτ του Πολίτη, που από θέση μέσα δεξιά σημάδεψε με το αριστερό το απέναντι παραθυράκι, αλλά αστόχησε

41’ καλή σέντρα με το δεξί από τον Πολίτη, με τον Γουναρίδη να διώχνει ασταθώς και την μπάλα να είναι διεκδικήσιμη έξω από τη μικρή περιοχή, ωστόσο ο Πέττας ήταν μακριά απ’ αυτήν και η άμυνα του Μακεδονικού απομάκρυνε

45’+2’ ΓΚΟΛ 2-1 γρήγορη ανάπτυξη στην κόντρα για τη Νίκη, με τον Γαβριηλίδη να βγάζει για τον Τοπαλίδη που προχώρησε και με ισχυρό σουτ εκτός περιοχής κρέμασε τον Γουναρίδη και μείωσε για τη Νίκη

Β’ μέρος

54’ ο Γρηγοριάδης σέντραρε από τα δεξιά και ο Ζαφειράκης πιεζόμενος έπιασε την κεφαλιά, που έφυγε πάνω από την εστία

63’ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη για την ισοφάριση: ο Κραβαρίτης έχοντας βγει από την περιοχή του έκανε μία βαθιά μπαλιά, ο Κάσσος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Πέττας τη δεύτερη και έβγαλε τον Τοπαλίδη στο τετ-α-τετ, αλλά το πλασέ του δεξιού μπακ της Νίκης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Γουναρίδης, ο οποίος τραυματίστηκε

66’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κάσσος αστόχησε με κεφαλιά, που πήγε πάνω από τα δοκάρια, με τον παίκτη της Νίκης να διαμαρτύρεται για κόρνερ

79’ ΓΚΟΛ 3-1 ο Σιμόνι φτάνει στο χατ-τρικ με εύστοχο δεξί σουτ με το που πάτησε περιοχή. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Κραβαρίτη, που μετά από γύρισμα του Γιαννίτση προς τα πίσω πιέστηκε και πάσαρε σε αντίπαλο, με τον Σιμόνι να τροφοδοτείται και να τελειώνει εύστοχα τη φάση

81’ τελείως άστοχο το σουτ εκτός περιοχής του Λίταινα

82’ έξω από το αριστερό δοκάρι το αξιόλογο σουτ του Κρητικού

85’ καμία ανησυχία από το συρτό σουτ του Κρητικού για τον Γουναρίδη, που αμέσως μετά αντικαταστάθηκε από τον νεαρό Βλάχο

88’ δυνατό μακρινό σουτ Κάσσου, το οποίο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ χαμηλά στην αριστερή του γωνία ο Βλάχος

90’ ΧΑΝΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νίκη: ο Στίκας, που πήγε να διεκδικήσει την μπάλα στα αριστερά της μεγάλης περιοχής μετά από κόρνερ, σπρώχτηκε από τον Μπουλάτοβιτς, με τον διαιτητή Κακουλίδη να υποδεικνύει το πέναλτι. Αυτό ανέλαβε να εκτελέσει ο Κυριακίδης, αλλά εντυπωσιακά ο Βλάχος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε

93’ σουτ άουτ του Στίκα, που δεν το έπιασε, όπως θα ήθελε, μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Βλάχο να τον έχει κλείσει

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης (85’ Βλάχος), Χασάνογλου, Τσουκάνης, Πέντρο Λούκας, Τσαμούρης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (68’ Μελετίδης), Τσιλιγγίρης (67’ Ραμίρες), Γρηγοριάδης (67’ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (80’ Λυμπεράκης), Σιμόνι

ΝΙΚΗ: Κραβαρίτης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου (58’ Γιαννίτσης), Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας, Κρητικός, Πολίτης (58’ Κάσσος), Πέττας (82’ Μπαλλάς).

Βραβεύσεις για Μακεδονικό

*Πριν το ματς βραβεύθηκαν από τους ανθρώπους του Μακεδονικού οι Κλέτον Περντρέου και Στέλιος Μαλεζάς, που ψηφίστηκαν ως ο καλύτερος τερματοφύλακας και προπονητής αντίστοιχα στον 1ο όμιλο της SL2, ενώ τιμήθηκαν και τέσσερις νεαροί παίκτες του Μακεδονικού, που φέτος ανέβηκαν από τη δεύτερη ομάδα στην πρώτη, υπογράφοντας επαγγελματικό συμβόλαιο.