Πέρασε και από τη Λάρισα ο ΓΣ Αλμυρού, 69-61 την ΑΕΛ

Παρά την πίεση στο τέλος

Αν και δεν έπιασε τα στάνταρ απόδοσης που μπορούσε, ο ΓΣ Αλμυρού μπήκε με το δεξί στο 2024, περνώντας από το κλειστό του Αγίου Θωμά στη Λάρισα, αφού επικράτησε 69-61 σε βάρος της ΑΕΛ χωρίς τον άρρωστο Λάππα.

Έχοντας πάρει μία διαφορά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, η συνέχεια του αγώνα δεν ήταν διαφορετική, με την ΑΕΛ ωστόσο να «καίγεται» για τη νίκη και να πιέζει στο τρίτο δεκάλεπτο και παραλίγο να κάνει την ανατροπή.

Με καλάθι του Νταή η ΑΕΛ προηγήθηκε 52-51, πέντε λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο ακολούθησε τρίποντο του Αργύρη από πλευράς ΓΣ Αλμυρού. Από εκεί και πέρα, οι Αλμυριώτες πήραν διαφορά και πάλι 6-7 πόντων, με την ΑΕΛ να κυνηγάει στο σκορ αλλά να μην αλλάζει τον ρου της αναμέτρησης, που έκλεισε με το τελικό 61-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-39, 43-49, 61-69.

ΑΕΛ (Σάκαρης): Ζησούλης, Καραδήμος 11, Σιμέτης, Γκανέτσας 13, Νταής 13 (1), Ζιάκας 2, Γεωργάκης 15, Κρικώνης 3, Κοντογιάννης 2, Βλάχος 2.

ΓΣ Αλμυρού (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8 (2), Μαμούρας 13 (1), Παπούλιας 18, Μασούρας, Κανατούλας, Μυλωνάς, Ξηρομερήσιος, Παπουτσής, Μπακολιάς 2, Αργύρης 5 (1), Πολίτης 20 (4), Πελεκούδας 3.

Συνολικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της National League 2:

ΑΕ Λάρισας-ΓΣ Αλμυρού 61-69

Ολυμπιακός Βόλου-ΓΑΣ Μελίκη 84-78

ΑΟ Τρίκαλα-Κούπα Κιλκίς 71-68

Τιτάνες Παλαμά-Αετοί Βέροιας 81-48

ΑΣ Καστοριάς-Αργος Ορεστικό 79-68